Patlican Karniyarik Tarifi

 Patlican Karniyarik

Patlican Karniyarik Nasıl Yapılır?

 1. KARNIYARIK YAĞDA KIZARTMADAN(ve patlıcan oturtma)
 2. MALZEMELER
 3. 7-8 adet patlıcan
 4. 2 adet kuru soğan
 5. 4 adet domates
 6. 8-10 adet yeşil biber
 7. 400 gram kıyma
 8. 1 tatlı kaşığı biber salçası
 9. Tuz, karabiber, pulbiber
 10. Maydanoz
 11. 3-4 diş sarımsak
 12. 1/2 çay bardağı sıvıyağ
 13. YAPILIŞI
 14. Patlıcanlar alacalı soyulur, tuzlu suda acısı gitsin diye 15 -20 dakika bekler, tuzlu sudan çıkarıp yıkadıktan sonra iyice kurulanır, bir tepsiye dizilir sıvıyağ ile iyice yağlanır, ısıtılmış 200 derecede fırında arada alt üst edilerek hafif kızartılır.
 15. Soğan ve kıyma tencerede suyunu çekene kadar kavrulur, sıvıyağ eklenir tekrar iyice kavrulur,4-5 adet yeşilbiber, kabuklarını soyup küçük doğradığımız 2 adet domates,3-4 diş sarımsak ve biber salçası eklenir, domatesler suyunu çekince ateşten alınır tuzu, pulbiberi, karabiberi ve maydanozu eklenir .
 16. Fırında kızaran patlıcanların ortalarını keserek içlerine hazırladığımız kıymalı harç doldurulur , üzerlerini domates dilimleri ve yeşilbiberle süsleyerek sıcak suyunu ekleyerek tekrar fırında üzeri yağlı kağıt örtülerek pişirilir .
 17. NOT: patlıcan oturtma yapmak istersek patlıcanları yuvarlak veya uzun dilimleyerek aynı şekilde fırınlayarak kızartıp üzerine hazırladığımız iç yerletirilip üzeri domates ve biberlerle süslenip tekrar fırına verilir .

Yayınlanma Tarihi: 24 Aralık 2010