Baharatları Nerelerde Kullansak... Tarifi

Baharatları Nerelerde Kullansak...

Baharatları Nerelerde Kullansak... Nasıl Yapılır?

 1. BAHARATLARI NELERELDE KULLANSAK
 2. Acı kırmızı toz biber
 3. Acı ve tatlı taze biberlerin kurutulup, dövülmesinden elde edilir. Sıcak yöre yemeklerinin çoğunda kullanılır.
 4. Adaçayı
 5. Ege bölgesinde çayı yapılan aromalı bir ottur. Avrupa ülkelerinin mutfaklarında kızarmış patateslerin, hamurlara koyulan yağların kokulandırılmasında, salamuralarda, etlerin dinlendirilmesinde kullanılır.
 6. Anason
 7. Anayurdu Mısır olan anason, maydanozgillerden bir bitkinin küçük, yeşilimsi, tatlı ve baharlı tohumudur. Hamur işlerinde, rakı yapımında, gevreklerde, çöreklerde kullanılır.
 8. Beyaz toz biber
 9. Karabiberin dış kabuğu alınmış ve öğütülmüş olanıdır. Karabiberden daha keskin kokuludur ama tadı karabibere göre daha hafiftir.
 10. Biberiye
 11. Küçük, kalınca, ensiz, kokulu olan yaprakları av ve kümes hayvanlarının etlerinden yapılan yemeklerde, et yemeklerinde, soslarda kullanılır. Tazesinin kullanıldığı her yerde kurutulmuşu da kullanılır.
 12. Çöreotu
 13. Pişirme işlemi sırasında çörek ve ekmeklerin üzerine serpiştirilir. Salatalarda da kullanmak mümkün.
 14. Defne
 15. Çeşitli balık, et, kümes ve av hayvanlarının etlerinden yapılan yemeklerde, soslarda, bazı turşularda, konservelerde kullanılır.
 16. Dereotu
 17. Maydanozdan sonra en çok kullanılan taze ot. Sindirimi kolaylaştırıcı bir bitkidir. Birçok salata ve zeytinyağlı yemekte kullanılır.
 18. Dolmalık fıstık
 19. Özellikle dolma içi malzemesidir. Ama kavrularak salatalarda da kullanılabilir.
 20. Hardal
 21. Tohumu un haline getirilir ve sirkeyel karıştırılarak macun kıvamınad bir karışım yapılır. Izgara etlerin yanında ve bazı soslarda kullanılır.
 22. Haşhaş tohumu
 23. Haşhaş bitkisinin tohumudur. Mavi, siyah ve beyaz renkte olur. Ekmek, çörek, börek gibi fırın ürünlerinden kullanılır. Ayrıca kavrularak salata, kanepe, meze ve sebze yemeklerine de katılır.
 24. Karabiber
 25. Kuru ve siyah tanelerinin baharlı, acı bir tadı vardır. Hemen hemen her türlü yemekte tane veya toz halinde kullanmak mümkündür.
 26. Karanfil
 27. Bu bitkinin koyu renkli, küçük çivi biçimindeki tomurcukları kurutulur ve öğütülerek toz haline getirildikten sonra veya dövülmeden tane olarak kullanılır. Kompostolarda, bazı tatlılarda, şerbetlerde, keklerde, dondurmalarda, soğanla birlikte bazı yahnilerde kullanılır. Elma ile müthiş uyum sağlar.

Yayınlanma Tarihi: 1 Nisan 2011