Portakallı Kereviz... Tarifi

Portakallı Kereviz...

Portakallı Kereviz... Nasıl Yapılır?

 1. Zeytinyağlı yemekleri az az yapmak taraftarıyım. Çok olunca kalabalık olmayan ev lerde kalan yemeğin tadı kaçıyor. Bu nedenle benim verdiğim ölçüleri arttırarak miktarı çoğaltabilirsiniz. Benim ölçülerimle 4-5 kişi öğündeki soğuk yemek ihtiyaçlarını karşılaya bilirler.
 2. Malzemeler:
 3. 1- Bir büyücek kereviz
 4. 2- 2adet orta boy portakal
 5. 3-1 orta boy soğan
 6. 4- 2 orta boy havuç
 7. 5- (2-3) yemek kaşığı zeytinyağı
 8. Yapılışı:
 9. Soğanı doğrayıp ,tencerede kızan yağın içine alalım. Yağ , zeytinyağlı bir yemek tarifinde verilecek alt düzeydedir. Lezzet arayanlar yağ miktarını arttırabilirler ama 1 gr. yağ 9 kalori unutmayalım...Soğanlar ölürken doğranmış havuçları da tencereye alarak öldürmeye devam edelim. Küp küp doğradığımız portakalları katalım. Bir kaç çevirdikten sonra kapağını kapatalım.
 10. Kısık ateşte 8-10 dak. kontrol ederek sebzelerin yumuşamasını portakalların suyunu salmasını bekleyelim. Doğradığımız küp kerevizleri tencereye alalım. Portakallar yeteri kadar su salmadıysa sebzelerin seviyesi kadar su ilave edelim.Gene kapağı kapatıp 10-12 dak beklerken varsa kereviz yapraklarını , yoksa biraz maydonoz doğrayıp ,daha önce tuzunu attığımız tencereye ilave edip karıştıralım.
 11. Ilınınca servis tabağına alabiliriz...afiyetle...

Yayınlanma Tarihi: 31 Mart 2011