Sebze Garnili Dana Incik Tarifi

Sebze Garnili Dana Incik

Sebze Garnili Dana Incik Nasıl Yapılır?

 1. Sebze Garnili Dana İncik
 2. Dana eti demirden en zengin et türüdür. Özellikle çocuklar, doğurganlık çağındaki kadınlar ve hamileler demirden zengin beslenmek durumundadır. Ayrıca kırmızı etin protein kalitesi yüksek ve oldukça doyurucudur. Sağlıklı beslenmenin en önemli şartı çeşitlilik ve dengedir. Kilo kontrolü döneminde de bu çeşitlilik unutulmamalıdır. Tavuk eti ne kadar hafif diyet ürünü olarak kabul görse de dana eti de yağsız olarak haftada bir iki defa tüketilmelidir.
 3. Demirden zengin yiyecekler eğer C vitamini içeren sebze ve meyvelerle birlikte tüketilirse içindeki demirin vücut tarafından maksimum kullanılması sağlanır.
 4. Bugün vereceğim tarif, biraz tas kebabına biraz da et soteye benziyor. Ancak dana incik kullandığım ve pişirme yöntemim farklı olduğu için dana incik isminde karar kıldım. Yanında hazırladığım sebze garnitür sayesinde dana incik içindeki demiri de maksimum oranda kullanabiliyoruz.
 5. Malzemeler ( 4 Kişilik)
 6. 400 gr. Dana İncik
 7. Tuz, kekik, biberiye (rosemarry)
 8. 1 kaşık biber salçası
 9. Su
 10. Sebze Garnitürü
 11. 1 adet yeşil dolmalık biber
 12. 1 adet kırmızı taze biber (kapya)
 13. 1 büyük boy taze kabak
 14. 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 15. 2 orta boy kuru soğan
 16. 5-6 diş sarımsak
 17. Tuz
 18. Yapılışı
 19. Düdüklü tencereye su ve yıkadığınız dana incikleri yerleştirip yaklaşık 30 dakika pişirin.
 20. Soğanları halka halka doğrayıp zeytinyağı ile birlikte soteleyin. Biberleri ve kabakları da jülyen doğrayın (kibrit çöpü şeklinde). Sotelenen soğanlara ekleyip 10 dakika tahta spatulayla karıştırarak pişirmeye devam edin. İnce ince doğradığınız sarımsakları ve tuzu da ekleyip 2 dakika çevirin. Ocağın altını kapayın. Pişen sebzeleri servis için kullanacağınız kapaklı cam kaba alın. Sebze sote yaptığınız tavada sarımsak kırıntıları kalacaktır bunları temizlemeyin. Haşlanan dana incikleri tencereden çıkarıp kesme tahtası üzerinde ince ince dilimleyin. Az önce sebze sotelediğiniz tavaya alıp ocağın altını açın. Eti haşladığınız sudan 1 kepçe alıp bir kaseye koyun, biber salçasını ekleyip karıştırın. Salça tamamen eridikten sonra salçalı et suyunu tavadaki etlerin üzerine dökün. Tuz, biberiye ve kekiği üzerine serptikten sonra 5 dakika suyunu çektirin.
 21. Tüm yaptığınız yemeği dört kişiye paylaştırın ve sebzelerle birlikte sıcak servis edin.
 22. Diyetisyen Aysen Arıcan
 23. Beslenme ve Diyet Portalı
 24. www.beslenmevediyet.org

Yayınlanma Tarihi: 31 Mart 2011