Arnavut Ciğeri Tarifi

Arnavut Ciğeri

Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır?

 1. Uzun zamandır aklımdaydı arnavut ciğeri. ben değil ama eşim ciğeri sever.bu yüzden yapmaya çalışmıştım daha önce ama bu şekilde değil. normal pişirerek yapmaya çalışmıştım ve sonuç hiç de iç açıcı olmamıştı. ikimiz de yiyememiştik pişen ciğeri. bu olaydan sonra ciğer fikrini kaldırdım gündemimden tabi.uzun bir süre sonra eşimin ısrarıyla arnavut ciğeri yapmak için kolları sıvadım.
 2. Oldukça basit ama fazlasıyla lezzetli bir yemek olduğunu itiraf etmeliyim.
 3. Malzemeler:
 4. yarım kilo dana ciğeri ( tabii ki miktarı size bağlı yarım kilo iki kişi için biraz fazla olabiliyor.mümkünse ciğerciye doğratın.)
 5. ciğeri una bulamaya yetecek kadar un.
 6. istenilen miktarlarda karabiber, pulbiber, tuz
 7. kızartmak için sıvı yağ
 8. kızartmak için 4- 5 tane küp doğranmış patates
 9. Yapılışı:
 10. Ciğerleri yıkayıp bir süzgece koyun, iyice süzülsünler. mutfakta tecrübeli kişiler ciğeri yıkamadan kızartınca daha lezzetli olduğunu söyleseler de benim içime sinmedi.
 11. Pul biberi, tuzu karabiberi karıştırdığınız una ciğerleri iyice bulayın. sonra bol ve kızgın yağda ciğerler kızarıncaya kadar kızartın.kızardığını düşündüğünüz anda yağdan alın,pişmemiş gibi hissedebilirsiniz ama emin olun pişiyor.
 12. Ciğerin hepsini ve patatesleri de kızarttıysanız (ciğerden önce kızartmanız yağ tasarrufu açısından daha iyi olur.çünkü ciğerden sonra yağ kullanılmaz hale geliyor, undan dolayı) yemeğiniz hazır demektir.
 13. Yanında üzerine toz sumak serpilmiş soğan salatası, yada bol soğanlı bir salata ile çok lezzetli bir sofra hazırlayabilirsiniz.
 14. Afiyet olsun..

Yayınlanma Tarihi: 31 Mart 2011