Posalı Tarçınlı Kek Tarifi

Posalı Tarçınlı Kek

Posalı Tarçınlı Kek Nasıl Yapılır?

 1. Malzemeler:
 2. 2 yumurta
 3. 2 çay bardağı toz şeker (ben kulplu büyük çay bardağı kullandım)
 4. 1,5 çay bardağı süt
 5. 1 çay bardağı sıvı yağ
 6. 4 çay bardağı silme un
 7. 1 tatlı kaşığı tarçın
 8. 2-3 yemek kaşığı portakal-havuç posası (katı meyve sıkacağından portakal ve havucun sularını sıktıktan sonra artan o posaları kullandım)
 9. 2 paket hamur kabartma tozu
 10. 1 paket şekerli vanilin
 11. 2 yemek kaşığı kakao
 12. 1 yemek kaşığı su
 13. YAPILIŞI:
 14. Keki yapmaya başlamadan önce fırınımızı 200 derecede ısıtalım.
 15. 2 yumurta ve 2 çay bardağı toz şekeri beyazlayıp köpürünceye dek yüksek devirde 4-5 dk. çırpalım. İçine kakao ve su hariç diğer malzemeleri ekleyelim. Kek hamurunu iyice karıştırdıktan sonra önceden yağladığımız bir kek kalıbına hamurun üçte ikisini düzgünce dökelim. Kalan kek hamuruna 2 yemek kaşığı kakao ve 1 yemek kaşığı suyu ekleyip iyice karıştıralım. Bu kakaolu kek hamurunu da diğer hamurun üstüne istediğimiz gibi dökelim. Bir kaşık veya çatal yardımıyla kalıptakli iki renk kek hamurunun istediğimiz şekle gelmesi için hamurda alttan başlayıp üste doğru daireler çizelim.
 16. Isınan fırına kekimizi koyalım. Fırınınızın pişirme hızına göre sürenizi belirleyin. Ben 40 dk gibi bir zamanda pişirdim. Kekin pişip pişmediğini kürdan batırarak anlayabilirsiniz. Ancak kürdanı batırırken keki fırının dışına çıkarmamaya gayret gösterin. Yoksa kekiniz söner. Keki fırına attıktan sonra 20-25 dk. boyunca fırının kapağını açmayın. Yoksa kekiniz yine söner.
 17. Kek piştikten sonra bir kenara soğuması için bırakalım. Keki kalıptan çıkarmadan önce mutlaka soğumasını beklememiz lazım. Yoksa kek parçalanarak çıkar. Kalıptan çıkardıktan sonra üzerine istediğiniz bir sos kullanarak veya sade bir şekilde servis edebilirsiniz. (Ben çikolata sosu kullandım. Çikolataya aşığım da...) :)))
 18. Afiyet olsun!

Yayınlanma Tarihi: 30 Mart 2011