Yaprak Sarması Severmisiniz? Tarifi

Yaprak Sarması Severmisiniz?

Yaprak Sarması Severmisiniz? Nasıl Yapılır?

  1. Bulunduğum Şehirde evde yapılabilecek her türlü şeyin satıldığı bir yer var. Küçük ama bünyesinde çok çeşitli altarnetifler barındıran bir işletme. Aniden gelen yada gelecek olan misafirlere karşı tuzlusundan tatlısına, salatasından dolmasına kadara farklı lezzetler sunan bir yer. İşte geçenlerde tam oradan geçerken kuzenime dur şuradan bir yaprak sarması alıvereyim dememle biz kendimiz sararız ne var iki dakikada demesi bir oldu. Eee başladık sarmaya ama herkez kendine ayrı tencerede saracakmış. İşte o gün bugündür boynum tutmuyor. İşte bu resimdeki de boynumu ağrıtan hain dolma resmi. O kadar ağrıdı ki son sardıklarım resimdende anlaşıldığı üzere biraz uyduruk sarıldı:) Tencereden çıkartmadan ilk pişmiş haliyle ne olur ne olmazdiyeresmini çekmini çektim.
  2. ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMASI
  3. Malzemeler:Yarımkg haşlanmış bağ yaprağı2 su bardağı pirinç3-4 büyük kuru soğan
  4. 3-4 diş yada sarımsak
  5. Yarım yemek kaşığı salçaYarımsu bardağı zeytinyağı1 demet maydanoz1 tane küp şeker1 limon1 yemek kaşığı kuş üzümü1 yemek kaşığı dolmalık fıstıktuz, karabiber, nane, kimyon (Arzuya göre istenilen baharatlar koyulur yada çıkartılabilir)
  6. Yapılışı :
  7. Zeytinyağında yemeklik küp doğranmış soğanları pembeleştirip, pirinci, baharatları, şekeri ilave edip yarım su bardağı suyla hafif pişirip altını kapatalım. Üzerine maydanoz ilave edip limonu sıkalım. Yapraklarımızı damarları içe gelecek şekilde mümkün olduğunca ince bir şekilde saralım. Üzerlerine limon ve zeytinyağı gezdirip, yeterince suyunu ilave edip kısık ateşte pişiriyoruz.

Yayınlanma Tarihi: 24 Aralık 2010