Ispanaklı Peynirli Arnavut Böreği Tarifi

Ispanaklı Peynirli Arnavut Böreği

Ispanaklı Peynirli Arnavut Böreği Nasıl Yapılır?

 1. Bu böreği liseden beri arkadaşım olan ve hala görüşüp hatta 15debir gün yaptığım arkadaşım Zehra yapmış. Tarifini almadım ama benim blog olaylarına yeni başladığım dönemlerde verdiğim pırasalı arnavut böreğinin tarifinin aynı ölçülerini kullanabilirsiniz. Sadece burada içi farklı kullanılmış o nedenle o tarifi aynen buraya da kopyaladım.Zehra Ispanaklısını yapmış siz tercihinize göre değiştirirsiniz.
 2. ISPANAKLI ARNAVUT BÖREĞİ,(ALT ÜST BÖREĞİDE DENİLEBİLİR)
 3. Malzemeler
 4. - 8servis kaşığı un
 5. -Biraz tuz
 6. - Biraz sirke(Arzuya görekonulabilir. hamur biraz daha kıyır kıyıroluyor benim değimimle)
 7. -1 paketkatı yağ(Tabi hepsini kullanmayacağız)
 8. -1 su bardağı sıvı yağ
 9. İç harcı
 10. -yarım kilo pırasa ya da ıspanak
 11. - 3 kaşık yoğurt (katı olursa daha güzel olur)
 12. - arzuya göre karabiber, kırmızı biber
 13. - biraz tuz
 14. -3 yemek kaşığı sıvı yağ
 15. Yapılışı
 16. - Katı yağdan dörtte birini ayırıp geri kalanı eritiyoruz ve içine sıvı yağıda ilave ediyoruz.
 17. -Pırasalarımızı iyice yıkadıktan sonra doğruyoruz ve içine yoğurt, yağ, tuz ve baharatları da ilave edip iyice karıştırıyoruz.
 18. - Daha sonra unumuzu uygun bir kaba alıp, biraz sirke ve tuz ilave ettikten sonraalabildiğine su koyarak (açbileceğimiz bir kıvama gelecek şekilde olacak. Ama korkmayın büyük açmayacağız, en fazla bir bir tabak kadar olacak büyüklüğü)yoğuruyoruz.
 19. - Yoğurduğumuz hamurdan 24 tane olasak şekilde koparıyoruz.
 20. - 12- 12 olacak şekilde ikiye ayırıyoruz.
 21. - önce ilk 12 taneyi tek tek tabak büyüklüğünde gelişi güzel açıyoruz ama her açtığımız parçaya hazırlamış olduğumuz yağ karışımından avucumuzla sürüyoruz ve diğer açtığımız parçayı üstüne koyuyoruz ve böylelikle 12 parçada yağlanmış oluyor
 22. - Ve bu üst üste koyduğumuz 12 parçadan oluşan bütün hamurumuzu tepsi büyüklüğünde açıp (yada elimizlede genişletebiliriz zaten çok ince oluyor kalın bir parça oluyor) yağladığımız bir tepsiye yerleştiriyoruz.
 23. - Arasına hazırlamış olduğumuz harcımızı koyup diğer 12 taneyi aynı şekilde hazırladıktan sonra böreğimizin üzerine koyup tepsimize göre yerleştiriyoruz. Hatta geniş açıp fazla kısımları harcımız taşmasın diye içinede kıvırabiliriz.
 24. - En üstüne ayırmış olduğumuz bir miktar katı yağımızı eşit şekilde sürdükten sonra fırınınızın en uygun börek pişirme ayarında pişiriyoruz.
 25. Not: Üzerine yağ yerine yoğurt da sürebilirsiniz. Daha kabuklu ve kuru olur ama tel tel kabukları olsun istiyorsanız yağ sürmenizi tavsiye ederim.
 26. Afiyet olsun.

Yayınlanma Tarihi: 24 Aralık 2010