Iki Renkli Kek Tarifi

Iki Renkli Kek

Iki Renkli Kek Nasıl Yapılır?

 1. Aslında kalıptan taşan bir kek olmuştu ama ben ikide bir sabredemeyip kapağı açtığım için biraz söndü. Fakat benim kalıbım kelepçeli kalıpların en büyüğü yinede iyi kabardı. Daha küçük bir kalıpta çok daha güzel kabaracağı kesin.
 2. çok fazla kek tarifi bilmeme rağmen hala da bir yere gidipte yediğim,tadı hoşuma giden tarifleri alamadan yapamıyorum. Ve bu kadar tariften sonra şunu anladım ki bu bir sanat ve aynı ölçülerde de yapılsa yinede herkezin ortaya çıkarttığı lezzet çok başka. Şu resimde gördüğünüz keki annemin bir arkadaşında yedim ve muhteşem bir lezzeti vardı ama ben yaptığımda lezzeti bana göre çok güzeldi ama yediğim diğer kekle apayrı bir tatı vardı. Neyse lafı fazla uzatmadan tarife geçeyim.
 3. Malzemeler:
 4. - 4 adet yumurta
 5. - 1 subardağı tepeleme şeker ama siz 1.5 katın çünkü bana biraz az geldi şekeri.
 6. - 1 su bardağı süt
 7. - 1 subardağı sıvı yağ (Ben yarım su bardağı z. yağı koydum.)
 8. - 2 yemek kaşığı kakao
 9. - 4 yemek kaşığı süt (kakaonun daha güzel dağılması için)
 10. - yarım tatlı kaşığı yemek sodası
 11. - yarım limon (sodağı köpürtmek için)
 12. -1 paket vanilya
 13. - 3 subardağı elenmiş un
 14. -Arzuya göre iri kırılmış çeviz içi
 15. -Arzuya göre kuru üzüm
 16. Yapılışı:
 17. -Yumurta ve şeker iyice köpürünceye kadar çırpılır.
 18. - Süt, Sıvı yağ, vanilya ve elenmiş unda ilave edilir ve yarım tatlı kaşığı sodanın üzerine yarım limon sıkılır iyice köpürtülür ve una ilave edilir. Eğer limonla köpürtülmez de direktilave edilirse kekte soda kokusu oluşabilir.
 19. -En son olarak ceviz ve üzümde ilave edilir ve malzemenin yarısı yağlanmış kek kalıbına dökülür. Kalan diğer yarısına 2 yemek kaşığı kakao ilave edilir ve kakaonun daha güzel dağılması için 4 yemek kaşığı süt ilave edilerek tekrar karıştırıp kalıptaki diğer malzemenin üzerine dökülür.
 20. -170 dereceli fırında içine çekene dek pişirilir.
 21. NOT: Benim yediğim kek sanki ıslak kek gibiydi ya yediğim kekin sahibi içini fazla çektirmeden çıkarttı o nedenle öyle yada ben bir yerde hata yaptım çünkü benim yaptığım kek sünger gibi oldu ve cuma günü yapmama rağmen bugün pazartesi hala ilk günkü kadar tazeleğini korudu. Bana göre süngerimsi olması kıvam açından çok mükemmeldi.
 22. Afiyet Olsun...

Yayınlanma Tarihi: 24 Aralık 2010