Kilis Kebabi Tarifi

Kilis Kebabi

Kilis Kebabi Nasıl Yapılır?

 1. KİLİS KEBABİ
 2. İçindekiler:
 3. 1 kg Banvit Kırmızı Dana Kıyma
 4. 1 adet orta boy patlican
 5. 5 çorba kaşiği tereyaği
 6. 150 gr arpacik soğan (soyulmuş, bütün birakilmiş)
 7. 3 adet yeşil sivribiber (ince kiyilmiş)
 8. 8 adet orta boy domates (kabuklari soyulmuş, çekirdekleri temizlenmiş, küçük küp doğranmiş)
 9. 800 ml su (kaynar)
 10. 3 çorba kaşiği nar ekşisi
 11. 1 çorba kaşiği biberiye
 12. Tuz, tane karabiber (arzu edilen miktarda, dövülmüş)
 13. Tarif:
 14. • Patlicanlari alacali soyup, boyuna 4`e kesin. Her birini 3`er cm uzunluğunda tekrar kesin. Üzerlerine tuz serpip, 10-15 dak. dinlendirin. Bol suyla yikayip, kurulayin.
 15. • Kiymaya tuz ekleyip, iyice yoğurun. Patlican lokmalari büyüklüğünde parçalar koparip, köfteler yapin. ?işlere patlican, köfte, patlican sirasiyla dizin. Mangalda veya önceden isitilmiş 220°C firinin izgara konumunda, köftelerin rengi değişip, patlicanlar hafif sararincaya kadar, yaklaşik 4-5 dak. pişirin.
 16. • İki çorba kaşiği tereyağini isitip, soğanlari ekleyin. Kariştirarak, hafif sararincaya kadar soteleyin. Köfte ve patlicanlari şişten çikararak soğanlara ilave edin ve tavayi hafif hafif sallayarak 2-3 dak. pişirin.
 17. • Kalan yaği ayri bir tavada isitip, biberleri ekleyin. Kariştirarak, hafif yumuşayincaya kadar, yaklaşik 2-3 dak. soteleyin. Domatesleri ilave edip, tavayi hafifçe sallayarak 1-2 dak. pişirin.
 18. • Suyu ekleyip, hizli ateşte kaynama noktasina kadar isitin. Ateşi kisip, 3-4 dak. pişirin. Soğan, köfte ve patlicanlari katin. Bir kez kariştirin ve kisik ateşte yaklaşik 20-25 dak. pişirin. Tuz, karabiber serpip, nar ekşisini gezdirin. Bir kez daha kariştirip, ateşten alin.
 19. • Biberiye serperek servis yapin.

Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2011