Börülce Çorbası Tarifi

Börülce Çorbası

Börülce Çorbası Nasıl Yapılır?

 1. BÖRÜLCE ÇORBASI
 2. İçindekiler:
 3. 300 gr Banvit Kırmızı Dana Kuşbaşı
 4. 300 gr kuru börülce (ıslatılmış)
 5. 300 gr un
 6. 3 adet yumurta (hafif çırpılmış)
 7. 1 çorba kaşığı tereyağı
 8. 1 adet soğan (rendelenmiş)
 9. 1 tatlı kaşığı domates salçası
 10. Bir tutam tarçın
 11. Tuz,tanekarabiber (arzu edilen miktarda, dövülmüş)
 12. Tarif:
 13. • Börülceyi süzüp, üzerine çıkıncaya kadar su koyun. Hızlı ateşte kaynama noktasına kadar ısıtın. Ateşi kısıp, 10-15 dak. pişirin ve süzün.
 14. • Unun ortasını havuz şeklinde açın. Yumurtayı ilave edip, aynı yöne dairesel hareketlerle una yedirin. (Hamurun toplanması için gerekirse su ilave edin.) Hafif unlu ve düz bir zeminde, hamur özleşene kadar, yaklaşık 6-7 dak. yoğurun. Üzerine mutfak havlusu örtüp, 30 dak. dinlendirin.
 15. • Hamuru hafif unlu bir yüzeyde makarna hamuru kalınlığında açın. Tırtıllı hamur kesici ile küçük kare veya dikdörtgen hamurlar kesin. Üzerlerine hafifçe un serpip, kuruyuncaya kadar yaklaşık 1 saat dinlendirin. Kuruyan hamurları tuzlu, kaynar bol suda arzu ettiğiniz kıvamda haşlayıp, süzün. Suyundan 500 ml ayırın.
 16. • Tereyağını ısıtıp, soğanı katın. Orta ateşte ve karıştırarak, hafif sararıncaya kadar soteleyin. Etleri ilave edin. Hızlı ateşte ve karıştırmaya devam ederek, 4-5 dak. soteleyin. Salçayı ekleyip, karıştırın ve ateşten alın.
 17. • Hamur haşlama suyunu 1 lt`ye tamamlayın. Hızlı ateşte kaynama noktasına kadar ısıtıp, etlere ilave edin. Tarçın ve karabiber serpin. Börülceyi katın. Börülceler yumuşayıncaya kadar, yaklaşık 20 dak. pişirin. Gerekirse biraz daha su ilave edin.
 18. • Haşlanmış makarnaları katın.
 19. 5 dak. daha pişirip, sıcak servis yapın.dak. daha pişirin. Nane serpip, koruk suyunu gezdirerek ateşten alın.
 20. • Nohutlu eti tabaklara paylaştırın. Üzerlerine istenilen miktarda köfte yerleştirerek servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2011