Kırmızı Biber Soslu Dana Uykuluk Tarifi

Kırmızı Biber Soslu Dana Uykuluk

Kırmızı Biber Soslu Dana Uykuluk Nasıl Yapılır?

 1. KIRMIZI BİBER SOSLU DANA UYKULUK
 2. Malzemeler
 3. Pembe Biber Sos
 4. 1 lt Krema
 5. 500 gr. beşamel sos
 6. 1 lt. dana bulyon
 7. 1 adet soğan
 8. 4 diş sarmısak
 9. 100 gr. Tereyağı
 10. 1 kg. kırmızı şerit biber
 11. 100 gr. tatlı biber salçası
 12. 50 gr. mısır nişastası
 13. Muskat cevizi
 14. Dana Uykuluk
 15. 1.5 kg. Dana Uykuluk
 16. 1 adet soğan
 17. 4 diş sarmısak
 18. 50 cl. kanyak
 19. Tuz, karabiber
 20. 100 gr Tereyağı
 21. 1/2 demet dereotu
 22. 2 kg. Milföy
 23. 1 adet yumurta
 24. Minik taze sebze dilimleri
 25. Hazırlanışı
 26. Milföy hamurlarını orta büyüklükte, yuvarlak formda kesin. Hazırladığınız yuvarlak milföylerin yarısını, altına çok hafif un serpilmiş fırın tepsisine aralıklarla dizin. Geriye kalan milföylerin ortasından daha küçük bir yuvarlak form kesip çıkartın. Yumurta beyazını tepesindeki milföylere sürüp, diğer kalıpları üzerine oturtun. Yumurtanın sarısını çok az sıvı yağ ile karıştırıp milföylerin üzerine sürün. Hazırlamış olduğunuz vol-au-ventlerin üzerine yağlı kağıt örtüp önceden 180 C’de ısıttığınız fırında pişirin. Yağlı kağıt vol au ventlere ağırlık verip eşit miktarda kabarmalarını sağlayacaktır.
 27. Pembe biber sos için bir kaserolde Tereyağı’nı eritin. Soğan ve sarımsakları renk alıncaya kadar soteleyin. Tencereye tatlı biber salçasını ilave edip kokusunu ve rengini hafifçe kaybedinceye kadar soteleyin. Kırmızı şerit biberleri eğer donuk olarak kullanıyorsanız, suyunu sıkıp mümkün olduğunca kuru bir vaziyette ilave ederek bütün malzeme ile beraber suyunu çekinceye kadar soteleyin. kırmızı toz biberleri ekleyin. Dana bulyonu ve beşamel sosu ekleyin. Kısa bir süre kaynatıp kevgir yardımıyla içinden bir miktar kırmızı şerit biber ayırın.
 28. Bir blender yardımıyla tenceredeki bütün malzemeyi ezerek içine kaynatılmış Krema’yı ilave edip sosu 2 dk. kaynatın. Tuz, taze çekilmiş karabiber, muskat cevizi rendesi ile lezzetlendirip ayırdığınız kırmızı şerit biberleri ilave edin. Yine blender yardımıyla kısa bir süre ezerek, içinde minik parçalı kırmızı biberlerin gözükmesini sağlayın. Son olarak mısır nişastasını çok az soğuk su ile eritip pembe renkli biber sosu ilave edip arzu ettiğiniz kıvama getirin.
 29. Geniş bir flamble tavasında Tereyağını eritip bronise kıyılmış soğan ve sarmısağı soteleyip minik küpler halinde doğranmış Dana Uykuluğu hızlı ateşte soteleyin. Tuz ve taze çekilmiş karabiber ile lezzetlendirin. Son olarak dereotu ekleyerek fazla yağını süzdürün. Pembe renkli biber sostan ilave edip 1-2 dk. kadar sosu çektirin. Vol-au-vent’i önceden ısıtılmış tabağa yerleştirip kırmızı biberli sosu vol-au-vent’in iç kısmından tabağın boşluğuna doğru akacak şekilde yerleştirip servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2011