Cevizli Üzümlü Nokul Tarifi

Cevizli Üzümlü Nokul

Cevizli Üzümlü Nokul Nasıl Yapılır?

 1. CEVİZLİ ÜZÜMLÜ NOKUL
 2. Sahrap Soysal
 3. Hamuru İçin;
 4. 7 su bardağı dolusu un
 5. 2 paket instant maya (11 gr x 2adet) (1/2 paket yaş maya) (42 gr paketin yarısı)
 6. 2 çay kaşığı tuz
 7. 1 su bardağı ılık su
 8. 1 su bardağı yoğurt
 9. 1 su bardağı sıvıyağ
 10. İç harcı için;
 11. 1,5 su bardağı tozşeker
 12. 1 su bardağı kuru çekirdeksiz üzüm
 13. 1,5 su bardağı ince çekilmiş ceviz içi (fındık içi de kullanabilirsiniz)
 14. 2 çay kaşığı toz tarçın
 15. 1 adet yumurtanın sarısı
 16. Un derin bir kaba aktarılır, 2 paket toz kuru maya paketi unun üzerine eklenir. (Piyasada kabartma tozu paketleri gibi paketlerde satılan toz mayanın kullanımı son derece pratiktir ve hamurun şekil almasını da çok kolaylaştırır)
 17. Un, tuz ve toz maya elle karıştırılır.
 18. Üzerine sırasıyla ılık su, yoğurt ve sıvıyağ ilave edilip yoğrulmaya başlanır. Yaklaşık 4-5 dakika yoğrulan hamur kulak memesinden biraz daha sert olacaktır.
 19. Hamur toparianıp üzerine hafif nemli bir mutfak peçetesi serilerek oda sıcaklığında yaklaşık 25-30 dakika bekletilir.
 20. Dinlenerek kabarıp kıvama gelen hamurdan portakal büyüklüğünde parçalar koparılır. Temiz mutfak tezgahının üzerine 1 yemek kaşığı kadar un serpilir.
 21. Hamur parçalan tezgahın üzerinde merdane yardımıyla 20-25 cm, yani yemek tabağı büyüklüğünde açılır.
 22. Diğer taraftan, iç harcının hazırlanması için; şeker, üzüm, ceviz içi ve taçın bir kasede karıştırılır. Bu karışımdan 2 yemek kaşığı kadar alınıp açılmış olan hamurun üzerine serpiştirilir. Hamur ucundan başlanarak sarılıp rulo haline getirilir. Rulo keskin bir bıçakla iki parmak genişliğinde dilimlere ayrılır.
 23. Rulo parçaları yağlanmış fırın tepsisine yan yatırılarak dizilir. Rulolar üzerlerine hafifçe bastırılarak büyütülür. (Kalan hamur parçalarına da aynı işlemler uygulanır).
 24. Üzerlerine fırça yardımıyla, hafifçe çırpılmış yumurta sarısı sürülür. 5 dakika önceden ısıtılıp 175 dereceye ve alt üst konuma ayarlanmış fırında üzerleri iyice sararıncaya kadar, 30 dakika pişirilip çıkarılır. Soğuyunca servise sunulur.

Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2011