Sigara Dolmasi Italya Tarifi

Sigara Dolmasi Italya

Sigara Dolmasi Italya Nasıl Yapılır?

 1. SİGARA DOLMASI (İTALYA)
 2. Hamuru için:
 3. 300 gram kadar un,
 4. 25 gram toz şekeri,
 5. 1 çimdik tuz.
 6. İçine koymak için:
 7. 1/2 kilo lor peyniri,
 8. 75 gram meyve şekerlemeleri,
 9. 250 gram pudra şekeri,
 10. 1 çorba kaşığı dövülmüş antepfıstığı.
 11. Kızartmak için:
 12. Hamur çubuklarına sürülecek 1 yumurta
 13. bol rafine zeytinyağı (Mısırözü veya susam yağı olursa daha hafif olur. İtalyanlar genellikle yer fıstığı yağıyle kızartmaktadırlar).
 14. Yapımı: Meyve şekerlemelerini küçük parçalara doğramalı. İçi, bir sıkma torbasıyle doldurmak niyetinde olanlar bunları torbanın ağzından kolaylıkla geçecek küçüklükte doğramalıdırlar.
 15. Lor peynirini ince delikli tel süzgeçten geçirerek püre durumuna getirmeli. Buna 200 gram pudra şekeriyle doğranmış meyve şekerlemelerini ve ezilmiş antepfıstığını katmalı. Karışımı birbirine iyice yedirmeli ve buzdolabına kaldırmalı.
 16. Unu hamur yoğurma mermerine elekten geçirerek dökmeli. Ortasını çukurlaştırmalı. Buraya bir çimdik tuzla toz şekerini katarak yoğurmalı ve oldukça katı bir hamur elde etmeli. Hamuru top gibi yuvarlayıp yağ kâğıdına sarmalı ve buzdolabına kaldırıp orada iki saat kadar dinlendirmeli. Bu süre sonunda hamuru çıkarıp hafifçe yoğurmalı ve una bulanmış merdaneyle açarak 3-4 milimetre kalınlığında bir yufka elde etmeli.
 17. Hamur kesme tırtılıyle veya bir bıçakla hamuru her yanı onar santim olan karelere bölmeli. Hamur parçalarından birini almalı ve karenin bir ucunu kalıba dayayıp kalıbı yuvarlamak suretiyle hamuru kalıba iyice sarmalı. Karenin öbür ucunu hafifçe çırpılmış yumurtaya bulayıp hamuru yapıştırmalı.
 18. Bütün hamur parçalarını sardıktan sonra kafesli bir kızartma tenceresinden yararlanarak bol zeytinyağında ve her defasında birkaç parça çubuk hamuru kızartmalı.
 19. Tel kafesi tenceresinden çıkararak pişmiş hamurları yağdan almalı, kurutma kâğıtlarının üstüne yayarak soğumaya bırakmalı. Sigara biçimindeki hamurlar ılıyınca bunların içindeki madenî veya tahta çubukları çıkarmalı ve iyice solumaya bırakmalı.
 20. Buzdolabındaki kremayı geniş ağızlı bir sıkma torbasına boşaltmalı ve bu torbanın yardımıyla böreklerin içini doldurmalı.
 21. Sigara dolması tatlısını bir tatlı servis tabağına veya meyve sepetine yerleştirmeli. Kalan pudra şekerini de sigara dolmalarının üzerlerine serpiştirdikten sonra bu tatlıyı sofraya götürüp servis yapmalı.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011