Dana Yahnisi Italya Tarifi

Dana Yahnisi Italya

Dana Yahnisi Italya Nasıl Yapılır?

 1. DANA YAHNİSİ (İTALYA)
 2. Kullanılacak malzeme (6 kişi için):
 3. 600 gram dana eti (döşe yakın bölgelerden kesilmiş olursa iyi olur),
 4. 800 gram patates,
 5. 300 gram iç bezelye,
 6. 1/2 kilo havuç (körpelerinden),
 7. 300 gram arpacık soğanlarının irilerinden,
 8. 200 gram kereviz,
 9. 50 gram sadeyağ,
 10. 1 demet maydanoz,
 11. 1 defne yaprağı,
 12. 2 bas karanfil,
 13. 1 fiske cevzi bevva,
 14. 1/2 litre süt,
 15. 2 çorba kaşığı un,
 16. 2-3 kaşık zeytinyağı,
 17. yeteri kadar tuz.
 18. Yapımı; Dana etini kuşbaşı parçalara doğradıktan sonra kaynar tuzlu suya atıp on dakika kadar kaynatmak Sonra suyu süzmeli.
 19. Haşlanmış eti, düz altlı bir tencereye boşaltmalı. Bunun üstüne küçük parçalara doğranmış havuçla kerevizi yaymalı. 2 baş karanfille defne yaprağını kattıktan sonra etle sebzelerin üstünü örtecek kadar su dökmeli. Tencereyi orta ısılı bir ateşe oturtup kaynamaya bırakmalı. On dakika sonra küçük parçalara doğranmış patatesleri ve kabuğu çıkarılmış tüm soğanları (4 tanesini bir kenara ayırarak), iç bezelyeleri katmalı. Tencerenin kapağı örtülü olarak etle sebzeler iyice pişinceye kadar bunları ateşte tutmalı.
 20. Beri yanda bir kenara ayrılmış olan arpacık soğanlarını rendeleyip bir kuşaneye koymalı. Sadeyağla 2-3 kaşık zeytinyağı katmalı ve kuşaneyi orta ısılı bir ateşe oturtmalı. Soğanlar kavrulunca buna yavaş yavaş unu katmalı. Unu yağlı soğana yedirdikten sonra beş dakika kadar karıştırarak kavurmalı. Sonra karıştırmaya ara vermeksizin sütü sicim gibi ince ince dökerek bu karışıma yedirmeli. Cevz-i bevvayla tuzu da kattıktan sonra salçayı koyulaşıncaya kadar karıştırarak kaynatmalı. Salça koyulaşmaya başlayınca etle sebzesini bir kenara aldıktan sonra suyunu süzerek bu salçaya katmalı ve karıştırarak iyice yedirmeli. Etle sebzesini bir kayık tabağa yerleştirmeli. Üstüne de hazırlanmış olan salçayı gezdirerek dökmeli.
 21. Yıkandıktan sonra kıyılmış maydanozu da serpiştirdikten sonra yemeği sıcak sıcak servis yapmalı.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011