Espresso Tarifi

Espresso Tarifleri

Espresso Nasıl Yapılır?

 1. ESPRESSO TARİFLERİ
 2. Kaynak: Metropost
 3. Espresso: Çok ince çekilmiş kahve üzerinden sıcak ancak kaynamamış basınçlı su geçirerek elde edilir. Espresso günümüzde sade içilmesi dışında bir çok damak tadına hitap eden ve özellikle sütle hazırlanan kahvelerin bazıdır.
 4. Americano: Espressonun sıcak su eklenerek yumuşatılmış şeklidir. Cappuccino bardağı büyüklüğünde bir kupada tek veya duble Espresso üzerine, kupa doluncaya kadar kaynar su eklenir.
 5. Cappuccino: Bardağın 1/3'ü tek ölçü Espresso, üzerine bardağın 1/3 hacminde kalın süt köpüğü yerleştirilir. Tarçın ya da çikolata rendesi ile süslenir.
 6. Latte (Caffee au lait): Tek ya da duble Espresso buharda ısıtılmış kıvamlı süt dolu bir kupaya eklenir. Tercihe göre üzerine çok az miktarda süt köpüğü ve tatlı krema eklenir.
 7. Ristretto: Normal Espresso'nun yarısıdır. Espresso yaparken fincan yarısına gelmeden makineden alınır. Dolayısı ile çok kuvvetli konsantre bir Espresso elde edilir.
 8. Doppio: 1 fincan, 2 shot (50 ml.) Espresso konularak hazırlanır.
 9. Macchiato: Tek veya duble Espresso üzerine bir kat çırpılmış krema ilave edilir.
 10. Mokaccino: Büyük fincan bir ölçek Espresso üzerine 1 kaşık toz çikolata ve üzerine tatlı krema ilavesiye hazırlanır.
 11. Lungo: Aynı miktarda Espresso kahvesinin üzerinden iki misli su geçirilerek hazırlanır. İçimi daha hafif bir tada sahiptir.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011