Yoğurtlu Sebze Gözlemeleri Italya Tarifi

Yoğurtlu Sebze Gözlemeleri Italya

Yoğurtlu Sebze Gözlemeleri Italya Nasıl Yapılır?

 1. YOĞURTLU SEBZE GÖZLEMELERİ (İTALYA)
 2. 60 g (8 çorba kaşığı) un
 3. 60 g (8 çorba kaşığı) kepekli un
 4. 1/2 tatlı kaşığı kabartma tozu
 5. 1/2 tatlı kaşığı tuz
 6. 1 tatlı kaşığı garam masala (özel Hint baharat karışımı; isteğe bağlı)
 7. 1 tatlı kaşığı zerdeçal
 8. 1/2 tatlı kaşığı kakule
 9. 1 çorba kaşığı yağsız yoğurt
 10. 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı
 11. 100 g patates (soyulup rendelenmiş)
 12. 100 g kereviz (soyulup rendelenmiş)
 13. Kişnişli ve yoğurtlu harç:
 14. 175 g süzme yoğurt
 15. bir tutam tuz
 16. 1/2 tatlı kaşığı limon suyu
 17. 1/2 tatlı kaşığı taze rendelenmiş limon kabuğu
 18. 1 demet taze kişniş (isteğe bağlı)
 19. Harcı hazırlamak için bütün harç malzemesini bir kâsede karıştırıp, geniş bir çukur tabağa boşaltarak, tabağı buzdolabına kaldırın.
 20. Gözlemelerin sulu hamurunu yapmak için unu, kabartma tozunu ve tuzu geniş bir kâseye eleyin. Kalın tabanlı bir tavada garam masalayı güzel bir koku salana kadar (yaklaşık 2 dakika) kavurun (isteğe bağlı). Kâsedeki unlu karışıma kavrulmuş garam masalayı (isteğe bağlı), zerdeçalı ve kakuleyi katıp karıştırın. Unun ortasında bir çukur açıp, yoğurdu yaklaşık 1/2 su bardağı suyla karıştırdıktan sonra çukura koyun. Çiçekyağını da katıp, yumuşak bir hamur elde edinceye kadar karıştırın. Pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar karıştırmaya devam ederken, patates ve kereviz rendelerini de katın.
 21. Önce fırınınızı 170 °C'a ısıtın. Bir krep tavasını ya da büyük bir tavayı orta ateşe oturtup, birkaç damla soğuk su damlatarak, çıtırdamaya başlayıncaya kadar ısıtın. Çıtırdamaya başlayınca, bir çorba kaşığıyla tavaya sulu hamurdan aralıklı olarak birkaç kaşık koyup, kaşığın tersiyle hafifçe bastırarak yuvarlak bir biçim verin. Orta ateşte gözlemelerin her iki yüzlerini hafifçe kızarana kadar (4 - 5 dakika) pişirin (arada, birini kaşığın ucuyla kesip, sebzelerin yumuşaklığını kontrol edin). Pişen gözlemeleri bir fırın tepsisine çıkarıp, üstlerini alüminyum folyoyla kapatın. Tepsiyi fırına sürüp, gözlemeleri, kalan gözlemeleri pişirinceye kadar sıcak tutun. Bütün gözlemeler pişince (tavaya yapışmaya başlarlarsa, biraz çiçekyağı koyun), geniş tabaklara ya da bir tepsiye yerleştirip, üstlerine buzdolabındaki kişnişli ve yoğurtlu harçtan birer tatlı kaşığı koyarak, servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011