Frenküzümlü Şalgam Italya Tarifi

Frenküzümlü Şalgam Italya

Frenküzümlü Şalgam Italya Nasıl Yapılır?

 1. FRENKÜZÜMLÜ ŞALGAM (İTALYA)
 2. 10 (yaklaşık 500 g) küçük şalgam (yıkanıp, sap bölümleri kesilmiş; kabukları soyulmamış)
 3. 60 cl (2 1/2 su bardağı) frenküzümü suyu
 4. 3 g yaprak jelatin
 5. Limonlu yoğurt sosu:
 6. 250 g süzme yoğurt
 7. 2 limon (kabukları ince rendelendikten sonra, suyu sıkılmış)
 8. Bir tencereye su doldurup, harlı ateşe oturtarak birtaşım kaynatın. Kaynayınca şalgamları ekleyip, iyice yumuşayana kadar (yaklaşık 25 dakika) haşlayın. Tencereyi ateşten alıp, şalgamları bir süzgeçte süzerek, elle tutulabilecek sıcaklığa gelene kadar bir kenarda soğumaya bırakın. Sonra kabuklarını soyup, 5'ini bir kenara ayırın. Geri kalan şalgamları keskin bir bıçakla dilimleyip, şalgam dilimlerini yaklaşık 1/2 su bardağı hacminde 12,5 cl'lik 6 jöle kalıbına paylaştırın.
 9. Bir kâsede yaprak jelatinleri üstlerini örtecek kadar suda bekleterek iyice yumuşatın. Suyu süzüp, jelatini frenküzümü suyuna katın. Frenküzümü suyunu küçük bir tencereye koyup, telle sık sık karıştırarak, bir taşım kaynatın. Kaynayınca tencereyi ateşten alın. Karışımı jöle kalıplarındaki şalgamların üstüne boşaltıp, kalıpları buzdolabına kaldırarak, jöle iyice sertleşinceye kadar (yaklaşık 1 saat) soğutun.
 10. Bu arada limonlu yoğurt sosunu hazırlamak için, süzme yoğurdu bir kâseye koyup, limon kabuğu rendesini ve limon suyunu ekleyerek iyice karıştırın ve (gerekiyorsa biraz su ekleyip, yeniden karıştırdıktan sonra) kâseyi buzdolabına kaldırarak sosu soğutun.
 11. Jöle kalıplarını buzdolabından alıp, jöleleri kalıptan çıkarmak için, kalıpları içinde kaynar su bulunan bir tavaya oturtun. Birkaç saniye sonra alıp, ters çevirerek servis tabaklarına çıkarın ,rmış olduğunuz 5 şalgamı dilimleyip, tabaklardaki jölene yanına yerleştirin. Sosu buzdolabından alıp, frenküzümlü şalgamları yanında sosuyla servis yapın.
 12. Not: Frenküzümü suyu jöleyi turta gibi yapar. İstenirse yerine 1 1/4 su bardağı elma suyu da kullanılabilir.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011