Tavuklu Piliçli Biber Dolması Italya Tarifi

Tavuklu Piliçli Biber Dolması Italya

Tavuklu Piliçli Biber Dolması Italya Nasıl Yapılır?

 1. TAVUKLU PİLİÇLİ BİBER DOLMASI (İTALYA)
 2. 3 küçük kırmızı dolmalık biber (sap bölümlerinden kapak kesilip, içinin çekirdekleri ve varsa kalın damarları temizlenmiş)
 3. 3 küçük sarı dolmalık biber (sap bölümlerinden kapak kesilip, içinin çekirdekleri ve varsa kalın damarları temizlenmiş)
 4. 1/2 su bardağı tuzsuz tavuk suyu
 5. 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 6. Baharatlı piliçli harç:
 7. 1/2 çorba kaşığı zeytinyağı
 8. 1 soğan (ince doğranmış)
 9. 125 g (/2 su bardağı) pirinç
 10. 2 diş sarımsak (dövülmüş)
 11. 1/2 tatlı kaşığı toz kakule
 12. 1/2 tatlı kaşığı kimyon
 13. 250 g tavuk göğsü (küçük küpler halinde kesilmiş)
 14. 1 1/2 su bardağı tavuk suyu
 15. bir tutam tuz
 16. bir tutam taze çekilmiş karabiber
 17. Harcı hazırlamak için, zeytinyağını büyük bir tencereye koyup, orta ateşte ısıtın. Sonra soğanı ekleyip, ateşi kısarak soğanları yumuşayana (ama renkleri kahverengiye Sönmemelidir) kadar (5 - 6 dakika) pişirin. Pirinç, sarımsak, kakule ve kimyonu ekleyip, karıştırdıktan sonra 1 - 2 dakika daha pişirin. Tavuk küpleri, tavuk suyu, tuz ve karabiberi ekleyip, karıştırarak, ateşi açın ve bir taşım kaynatın. Kaynayınca ateşi kısıp, tencerenin kapağını kapatarak, tavuk etleri iyice yumuşayıncaya ve bütün suyu çekinceye kadar (25 - 30 dakika) pişirin.
 18. Önce fırınınızı 180 °C'a ısıtın. Başka bir tencerede su kaynatıp, dolmalık biberleri ve kesip aldığınız kapaklarını ekleyerek, biberleri hafifçe yumuşayana kadar (4 - 5 dakika) haşlayın. Tencereyi ateşten alıp, biberleri bir süzgeçte süzerek, soğuk su altına tutun ve yeniden süzdürün.
 19. Öbür tencereyi de ateşten alıp, dolmalık biberlerin içlerini etli - pirinçli harçla doldurun ve üstlerine kapaklarını yerleştirin. Ateşe dayanıklı derin bir cam kaba dolmalık biberleri yan yana dik olarak yerleştirip, üstüne tavuk suyunu dökün. Tencerenin kapağını kapatıp (ya da üstüne alüminyumfolyo sarın),fırına vererek, dolmaları biberler iyice yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 1,5 saat) pişirin.
 20. Tencereyi fırından alıp, uzun saplı bir kaşıkla dolmaları büyük bir çukur servis tabağına aktarın. Tencerede kalan suyu harlı ateşe oturtup, yarı yarıya azalıncaya kadar kaynatın. Zeytinyağını ekledikten sonra, tencereyi ateşten alıp, içindeki yemek suyunu dolmalık biberlerin üstlerine boşaltarak, sıcak sıcak servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011