Elmalı Alabalık Italya Tarifi

Elmalı Alabalık Italya

Elmalı Alabalık Italya Nasıl Yapılır?

 1. ELMALI ALABALIK (İTALYA)
 2. 2 alabalık (temizlenmiş)
 3. 30 g taze kepek ekmeği içi
 4. 1/2 limonun rendelenmiş kabuğu ve suyu
 5. 2 tatlı kaşığı kıyılmış dereotu
 6. 1 küçük soğan (ince doğranmış)
 7. 1 defne yaprağı
 8. 3 diş karanfil
 9. bir tutam hintcevizi kabuğu rendesi (ya da bir tutam tarçın)
 10. 4 tane karabiber
 11. 6 çorba kaşığı elma sirkesi
 12. 1 tatlı kırmızı elma
 13. 1 tatlı yeşil elma
 14. Önce fırınınızı 190 °C'a ısıtın. Alabalıkların aşağıdaki çerçevede anlatıldığı biçimde filetolarını çıkarın.
 15. Küçük bir kâsede kepek ekmeği içi, limon kabuğu rendesi ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. Balıkfile-tolarını yayıp, içlerine 1 'er kaşık bu karışımdan koyduktan sonra, rulo biçiminde sararak, 1 'er kürdanla tutturun.
 16. Bir fırın kabına soğan dilimlerini döşeyip, üstlerine defne yaprağı, karanfil, hintcevizi kabuğu rendesi (ya da tarçın) ve tane karabiberleri serperek, en üste alabalık rulolarını yerleştirin.
 17. Elma sirkesini 6 çorba kaşığı suyla karıştırdıktan sonra balıkların üstüne döküp, kabin üstünü kapatarak, fırında 30 dakika pişirin. Kabı fırından alıp, bir kenarda oda sıcaklığına inmesini bekledikten sonra, buzdolabına kaldırarak 1 saat soğutun.
 18. Kabı buzdolabından alıp, balık rulolarını kesme tahtası üstüne aktarın. Kürdanları çıkararak, rulolardan 2,5 cm kalınlığında yuvarlak dilimler kesin. Elmaları ayıklayıp, ince ince dilimledikten sonra, renklerinin bozulmaması için, kalan limon suyuna yatırın. Pişmişsoğanlı karışımı, elma dilimleri ve balık dilimlerini tabaklara yan yana yerleştirip, servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011