Domates Soslu Ispanaklı Cannelloni Italya Tarifi

Domates Soslu Ispanaklı Cannelloni Italya

Domates Soslu Ispanaklı Cannelloni Italya Nasıl Yapılır?

 1. DOMATES SOSLU ISPANAKLI CANNELLONİ (İTALYA)
 2. 4 cannelloni (yaklaşık 90 g)
 3. 750 g ıspanak (yıkanıp sapları ayıklandıktan sonra kaynar suda 30 saniye haşlanıp, hemen süzülmüş ve iyice sıkılarak, kurutulmuş)
 4. 15 g (1 çorba kaşığ) tuzsuz tereyağı
 5. 18 g (1 çorba kaşığı) krema
 6. 1/2 tatlı kaşığı tuz
 7. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 8. 1/2 tatlı kaşığı hintcevizi rendesi
 9. 15 g (4 çorba kaşığı) Parmesan peyniri rendesi
 10. 4 çorba kaşığı taze kepek ekmeği içi
 11. 1 tatlı kaşığı fesleğen (kıyılmış)
 12. Domates sosu:
 13. 6 çorba kaşığı natürel zeytinyağı
 14. 1 küçük soğan (çok ince doğranmış)
 15. 1 diş sarımsak (dövülmüş)
 16. 750 g domates (kabukları soyulup çekirdekleri temizlendikten sonra doğranmış)
 17. 1 çorba kaşığı fesleğen (ince kıyılmış)
 18. 1/4 tatlı kaşığı tuz
 19. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 20. Domates sosunu yapmak İçin zeytinyağını bir tencereye koyup, orta ateşe oturtun. Yağ ısınınca soğanları ekleyip, ateşi kısarak, iyice yumuşayıncaya (ama renkleri kahverengileşmemelidir) kadar pişirin. Sarmısak, domatesler, fesleğen, tuz ve karabiberi ekleyip, ateşi biraz açarak, domates sosunu orta ateşte yarı yarıya suyunu çekene kadar (yaklaşık 30 dakika) pişirin.
 21. Bu arada, büyük birtencereye 4 litre kadar (yaklaşık 16 su bardağı) hafifçe tuzlanmış su koyup, kaynatın. Cannellonileri ekleyip, iyice yumuşayıncaya kadar (3 - 4 dakika) pişirin. Tencereyi ateşten alıp, cannellonileri bir süzgeçte süzdükten sonra, soğuk su altında hafifçe çalkalayın ve yeniden süzüp, bir kenara bırakın.
 22. Harcı hazırlamak için ıspanakları çok ince doğrayın. Tereyağını bir kızartma tavasında eritip, ıspanakları ekleyerek, iyice ısınıncaya kadar pişirin. Krema, tuz, karabiber ve hintcevizi rendesini katıp, tavayı ateşten alarak, ıspanaklı harcı bir çorba kaşığıyla cannellonilerin içine doldurun. Doldurulmuş cannellonileri yağlanmış 4 küçük ateşe dayanıklı tabağa yerleştirin.
 23. Önce fırınınızın ızgarasını yakın. Domates sosunu cannellonilerin üstlerine kaşıkla paylaştırıp, Parmesan peyniri rendesi ve ufalanmış ekmekiçini üstlerine serpin. Tabakları fırın ızgarasının altına yerleştirip, Parmesan peyniri altın sarısı bir renk alıncaya kadar (yaklaşık 5 dakika) pişirin. Kapları fırından alıp, ince kıyılmış fesleğeni üstlerine serperek, servis yapın.
 24. Not: Cannelloniler çok önceden hazırlanıp, servisten kısa süre önce pişirilebilir. Parmesan peyniri bulunamazsa yerine kaşarpeyniri kullanılabilir.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011