Enginar Dolması Mikrodalga Tarifi

Enginar Dolması Mikrodalga

Enginar Dolması Mikrodalga Nasıl Yapılır?

 1. ENGİNAR DOLMASI (MİKRODALGA)
 2. 4 enginar
 3. 1 1/2 çorba kaşığı limon suyu (taze sıkılmış)
 4. Ekmek içli sarımsaklı harç:
 5. 125 g taze ekmekiçi
 6. 4 çorba kaşığı Parmesan (ya da kaşar) peyniri rendesi
 7. 2 çorba kaşığı zeytinyağı
 8. 2 diş sarımsak (kıyılmış)
 9. 2 çorba kaşığı maydanoz (çok ince kıyılmış)
 10. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 11. Ekmek içini ateşe dayanıklı bir tabağa ince bir tabaka halinde döşeyip, tabağı % 100 ısıtılmış fırına vererek, renkleri hafifçe kızarmaya başlayıncaya kadar (3 - 4 dakika) fırında tutun. Sonra tabağı fırından alıp, bir kenara bırakın.
 12. Enginarları, saplarını tam dibinden kesip attıktan sonra, küçük keskin bir bıçakla yaprakların sivri uç bölümlerinden 1 cm kadar kesin ve her enginarın üstünden yaklaşık 2,5 cm'lik bölümü kesip atın. Enginarların iç bölümü havayla temas edince karardıklarından, enginarları bir çorba kaşığı limon suyu katılmış su içine koyun.
 13. Kalan limon suyu ile 30 d (yaklaşık 1 1/4 su bardağı) suyu ateşe dayanıklı bir kaba koyun. Kabı % 100 ısıtılmış fırına vererek, su kaynayıncaya kadar (yaklaşık4 dakika) bekletin. Kabı ateşten alıp, enginarları limonlu sudan çıkararak süzdükten sonra kaptaki sıcak suyun içine yerleştirin. Kabın üstünü plastikfılmle örtüp (bir kenarını açık bırakın ya da üstünü bıçakla delin), % 100 ısıtılmış fırında 12 dakika bekletin. Tabağı fırından alıp, her enginarı tersyüz ettikten sonra, kabı yeniden plastik filmle 'örterek yeniden fırına verin ve enginarları yaprakları kolayca çıkarılabilecek, her enginarın alt bölümü çatalla kolayca delinebilecek kadar (enginarların büyüklüğüne göre 4 - 8 dakika) pişirin.
 14. Bu arada harcı hazırlamak için ufalanmış ekmekiçi ile Parmesan (ya da kaşar) peynirini karıştırıp, ortasını havuz gibi açın. Açtığınız bu çukura zeytinyağını döküp, sarmısak ve maydanozları ekleyerek karıştırın. Karabiberi serpip, yeniden karıştırdıktan sonra bir kenara bırakın.
 15. Kabı fırından alıp, enginarların suyunu bir süzgeçte süzün. Sonra mutfaktezgâhı üstüne dizip, her enginarın ortasını parmaklarınızla açarak, orta yapraklarından birkaçını koparın. Bir tatlı kaşığıyla, kopan yaprakların yerlerindeki enginar tüylerini ayıklayın.
 16. Her enginarın yapraklarını aralarında boşluklar kalacak biçimde aralayıp, bu boşluklara ve ortadaki bölüme ekmekiçli karışımı bir kaşıkla doldurun. Kalan ekmekiçli harcı da üstlerine serpiştirin.
 17. Doldurulmuş enginarları ateşe dayanıklı bir servis tabağına dizip, üstünü plastik filmle örtün (bir kenarını açık bırakın ya da üstünü çatalla delin). Tabağı % 100 ısıtılmış fırına verip, enginarları 7 - 8 dakika pişirin. Tabağı fırından alıp, hemen servis yapın.
 18. NOT: EKMEKİÇİ VE SARMISAKLA DOLDURULMUŞ ENGİNARLAR, İTALYA'NIN GÜNEY KESİMİNDE ÇOK BEĞENİLEN BİR BAŞLANGIÇ YEMEĞİDİR. ENGİNARLARIN MİKRODALGA FIRINDA PİŞİRİLMESİ. DOĞAL RENKLERİNİ KORUMALARINI SAĞLAR.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011