Ispanaklı Domates Dolması Mikrodalga Tarifi

Ispanaklı Domates Dolması Mikrodalga

Ispanaklı Domates Dolması Mikrodalga Nasıl Yapılır?

 1. ISPANAKLI DOMATES DOLMASI (MİKRODALGA)
 2. 1 çorba kaşığı file badem
 3. 350 g ıspanak (yıkanıp sapları ayıklandıktan sonra, ince kıyılmış)
 4. 2 iri domates (yaklaşık 500 g)
 5. 2 çorba kaşığı kaşarpeyniri rendesi
 6. 2 çorba kaşığı taze ekmekiçi (ufalanmış)
 7. 1/2 tatlı kaşığı kuru fesleğen
 8. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 9. bir tutam tuz
 10. 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 11. Bademleri kızartma tavasına koyup, tavayı harlı ateşe oturtarak, bademleri altın sarısı bir renk alıncaya kadar (yaklaşık 1 dakika) kavurun. Tavayı ateşten alıp, bir kenara bırakın.
 12. Ispanakları ateşe dayanıklı bir cam kaba koyup, üstünü varsa kendi kapağıyla, yoksa gevşek bir biçimde plastik filmle örtün. Sonra % 100 ısıtılmış fırına verip, ıspanakları 3 dakika pişirin. Kabı fırından alıp, ıspanakları bir süzgeçte tahta bir kaşığın tersiyle bastırarak iyice süzün.
 13. Her domatesi yatay olarak ortadan ikiye kesip, bir kaşıkla çekirdeklerini çıkarıp atın. Keskin bir bıçakla içlerini de kenarlardan birkaç milimetre kalacak biçimde kesip, bir kaşıkla boşaltın. Boşalttığınız içten 1 çorba kaşığı kadarını (geri kalanını başka bir yemekte kullanabilirsiniz), küçük bir kâsede iyice doğrayın.
 14. Harcı hazırlamak için ıspanaklar, doğranmış doma-tesiçi, kaşarpeyniri, ufalanmış ekmekiçi, fesleğen ve karabiberin yarısını bir kâsede karıştırın. İçi boşaltılmış yarım domateslere tuz ve kalan karabiberi serpip, bir kaşıkla harcı domateslerin içlerine bastırarak doldurun. Üstlerine zeytinyağını gezdirip, domatesleri ateşe dayanıklı birservistabağına yerleştirin.Tabağı üstünü örtmeden % 25 sıcaklığa ısıtılmış fırına verip, 1 - 5 dakika kadar bekletin. Fırınınızın kapağını açıp, domatesleri tabağın içinde oldukları yerde döndürdükten sonra, % 25 sıcaklığa ısıtılmış fırında yeniden, kabukları iyice yumuşayıncaya kadar (3 - 4 dakika) pişirin.
 15. Tabağı fırından alıp, kavrulmuş bademleri domates dolmalarının üstüne bölüştürerek, hemen servis yapın.
 16. Not: Bu tarif iri domatesler yerine, her biri yaklaşık 125 gramlık orta boy domateslerle de hazırlanabilir. Yalnız bu durumda, harç malzemesini, yarı yarıya azaltmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011