Bolitto Misto Italya Tarifi

Bolitto Misto Italya

Bolitto Misto Italya Nasıl Yapılır?

 1. BOLİTTO MİSTO (İTALYA)
 2. (Tavuklu Sığır Haşlama)
 3. 2 kg sığır eti (buttan; bütün yağı alınmış)
 4. 1 tavuk (yaklaşık 1,5 kg)
 5. 16 havuç (her biri kazınıp, 6 cm boyunda parçalar halinde kesilmiş)
 6. 10 kereviz sapı (6 cm boyunda parçalar halinde kesilmiş)
 7. 2 soğan (her biri 4 'e kesilmiş)
 8. 2 defne yaprağı
 9. 8 tane karabiber
 10. 1/2 tatlı kaşığı kekik
 11. 2 diş sarımsak (soyulmamış)
 12. 16 arpacık soğanı (soyulmuş)
 13. Kırmızı sos:
 14. 1,5 kg domates (kabukları soyulmuş)
 15. 1 soğan (ince doğranmış)
 16. 3 çorba kaşığı sirke
 17. 2 ekmek dilimi (kabukları alınıp, ıslatıldıktan sonra, ufalanmış ve kurutulmuş)
 18. 1/4 tatlı kaşığı pul kırmızıbiber
 19. Yeşil sos:
 20. 2 tatlı kaşığı kapari (süzdürülmüş)
 21. 4 ekmek dilimi (kabukları alınıp, ıslatıldıktan sonra, ufalanmış ve kurutulmuş)
 22. 2 çorba kaşığı maydanoz (doğranmış)
 23. 3 diş sarımsak
 24. 2 ançüez (durulanıp, kurulanmış)
 25. Sığır eti, havuç parçalarının 1/4'ü, kereviz sapı parçalarının 1/4'ü, soğanlar, defne yaprakları, tane karabiberler, kekik ve sarımsakları, bir emaye tencerede karıştırın. Üstlerini örtecek kadar su ekleyip, tencereyi orta ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Sonra ateşi kısıp, karışımı 3 saat pişirin.
 26. Bu arada kırmızı sosu hazırlamak için, domates parçalarını blendır kabına koyup, püre kıvamı alıncaya kadar karıştırın. Sonra emaye birtencereye boşaltıp, soğanlar, sirke, ufalanmış ekmekiçi ve pul kırmızıbiberi ekleyin; tencereyi kısık ateşe oturtup, ara sıra karıştırarak, 45 dakika pişirin. Tencereyi ateşten alıp, sosu bir kâseye aktararak, buzdolabına kaldırın.
 27. Yeşil sosu hazırlamak için, ufalanmış ekmekiçi, kapariler, maydanozlar, sarımsaklar ve ançüezleri blendır kabına koyup, püre kıvamı alıncaya kadar karıştırın. Sonra bir kâseye aktarıp, buzdolabına kaldırın.
 28. Tavuğu tencereye koyup, üstünü örtecek kadar su ekledikten (gerekiyorsa) sonra, karışımı tavuk yumuşayıncaya ve bir bıçağın ucu batırılınca beyaz, berrak bir sıvı akıncaya kadar (yaklaşık 45 dakika) pişirin.
 29. Tencereyi ateşten alıp, sığır etini ve tavuğu, bir servis tabağına çıkarın. Tenceredeki pişme suyunun yüzeyinde biriken yağ tabakasını alıp atın. Pişme suyunu tülbent döşenmiş tel süzgeçten birtavaya süzün (süzgeçte kalan posaları atın). Emaye tencereyi kâğıt mutfak hav-lusuyla iyice temizleyip, süzülmüş pişme suyunu yeniden tencereyeaktarın. Kalan havuç parçaları,kalan kereviz sapı (parçaları, ve arpacık soğanlarını ekleyip, tencereyi orta ateşe oturtarak, karışımı bir taşım kaynatın. Kaynayınca ateşi kısıp, sebzeleri yumuşayıncaya kadar (20 - 30 dakika) pişirin.
 30. Sebzeler pişince eti ve pilici yeniden tencereye koyup, tencerenin kapağını kapatarak, et iyice ısınıncaya kadar (15 - 20 dakika) kısıkateşte ısıtın. Tencereyi ateşten aiıp, eti ve tavuğu bir tabağa çıkarın. Buzdolabındaki sos kâselerini çıkarın. Eti dilimleyip, dilimleri ısıtılmış bir servis tabağına dizin. Tavuğun derisini ve kemiklerini ayıklayıp, iri parçalara keserek, et dilimlerinin çevresine yerleştirin. Çevrelerine delikli kaşıkla tencerede kalan sebzeleri yerleştirip, yanında soslarıyla servis yapın.
 31. SERVİS ÖNERİSİ: Yanında yeşil salatayla.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011