Biber Domates Soslu Mısır Unlu Erişte Italya Tarifi

Biber Domates Soslu Mısır Unlu Erişte Italya

Biber Domates Soslu Mısır Unlu Erişte Italya Nasıl Yapılır?

 1. BİBER DOMATES SOSLU MISIR UNLU ERİŞTE (İTALYA)
 2. Mısır unlu hamur:
 3. 100 g mısır unu
 4. 100 g sert un
 5. 1 yumurta
 6. 1 yumurtanın akı
 7. 1 çorba kaşığı natürel zeytinyağı
 8. Biber - domates sosu:
 9. 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı
 10. 5 diş sarımsak (ince kıyılmış)
 11. 2 kurutulmuş acı sivribiber (ince doğranmış ya da 1/2 tatlı kaşığı pul kırmızıbiber)
 12. 1 tatlı yeşil biber (sap ve çekirdekleri çıkarıldıktan sonra, ince doğranmış)
 13. 1 1/2 tatlı kaşığı tuz
 14. 1 iri domates (kabuğu soyulup, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra, ince doğranmış)
 15. 1 çorba kaşığı sirke
 16. 15 g (1 çorba kaşığı) tuzsuz tereyağı
 17. Hamuru hazırlamak için mısır unu ye sert unu bir salata kâsesinde karıştırın. Yumurta ve yumurta akını, 3 çorba kaşığı suyla küçük bir kâsede çırpın. Salata kâsesindeki un karışımının ortasını havuz gibi açıp, açtığınız bu çukura küçük kâsedeki yumurtalı karışımı boşaltın. Bir çatalla ya da tahta bir kaşıkla kenarlardan azar azar alarak unu yedirip, bütün unu yedirince zeytinyağını ekleyin ve parmaklarınızla yoğurarak hamura yedirin.
 18. Hamuru hafifçe unlanmış mutfak tezgâhına aktarıp, yoğurmaya başlayın. Yoğurulamayacak kadar sertse.su (her seferinde 1 tatlı kaşığı) ekleyin. Yapışyapışsa ve kaldırıldığında tezgâhta iz bırakıyorsa, yapışkanlığını yitirinceye kadar (tezgâhta iz bırakmamalı, ellere yapışma-malıdır) un (her seferinde 1 çorba kaşığı) ekleyin. Esnek ve pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar (10-15 dakika) yoğurmayı sürdürüp, plastik filme ya da yağlı kâğıda sararak bir kenarda 15 dakika bekletin.
 19. Mutfak tezgâhına biraz mısır unu serpip, hamuru tezgâha koyarak, merdaneyle 60 x 23 cm çapında bir dikdörtgen haline getirin. Sonra dikdörtgeni 1,5 cm eninde şeritler halinde kesin.
 20. Sosu hazırlamak için, ayçiçek yağını kalın dipli bir tavaya koyup, tavayı orta ateşe oturtarak, yağı ısıtın. Isınınca sarımsaklar ve acı sivribiberleri (ya da pul kırmızıbiber) koyup, sürekli karıştırarak, sarımsaklar altın sarısı bir renk alıncaya kadar (yaklaşık 4 dakika) pişirin. Tatlı yeşil biber parçalarını ekleyip, tuzun 1/4 tatlı kaşığını serperek, 5 dakika pişirin. Domatesler, sirke ve tereyağını sürekli karıştırarak ekleyip, sosu 2 dakika daha pişirdikten sonra, sıcak kalmalarını sağlayın.
 21. Bir başka tencereye 3 litre (13 su bardağı) su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca kalan 1 1/2 tatlı kaşığı tuzu serpip, karıştırdıktan sonra, erişteleri ekleyerek, tencerenin kapağını kapatın ve erişteleri 6 dakika haşlayın. Tencereyi ateşten alıp, erişteleri bir süzgeçte süzdükten sonra, öbür tenceredeki sıcak sosun üstüne boşaltıp, iyice karıştırın ve 4 düz tabağa bölüştürerek, bekletmeden servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011