Patates Köftesi Italya Tarifi

Patates Köftesi Italya

Patates Köftesi Italya Nasıl Yapılır?

 1. PATATES KÖFTESİ (İTALYA)
 2. 500 g patates (200 °Ca ısıtılmış fırında 1 saat pişirildikten sonra, ılındırılıp, kabukları soyulmuş)
 3. 4 çorba kaşığı yoğurt
 4. 4 çorba kaşığı Parmesan (ya da kaşar) peyniri rendesi
 5. 7-8 çorba kaşığı sert un
 6. 1 1/2 tatlı kaşığı tuz
 7. 1/4 tatlı kaşığı beyazbiber (taze çekilmiş)
 8. 1/4 tatlı kaşığı hintcevizi rendesi
 9. 1/4 tatlı kaşığı kimyon
 10. 3 yumurtanın akı
 11. 25 cl (1 su bardağı) tuzsuz sebze (ya da tavuk) suyu
 12. 30 g (2 dilim) yağsız jambon (ince şeritler halinde kesilmiş; isteğe bağlı)
 13. 2 çorba kaşığı taze fesleğen (ince şeritler halinde kıyılmış; isteğe bağlı)
 14. Patatesleri bir çatalla ya da bir tahta kaşığın tersiyle ezerek bir kâsede püre haline getirip, yoğurt, Parmesan (ya da kaşar) peyniri rendesi ve unu ekleyerek iyice karıştırın (ya da patatesler, yoğurt, peynir rendesi ve unu, blen-dırda 30 saniye karıştırarak püre haline getirin). Tuzun 1/4 tatlı kaşığı, beyazbiber, hintcevizi rendesi ve kimyonu serpip, karıştırdıktan sonra, yumurta aklarını çırparak ekleyin.
 15. Bir tencereye 3 litre (13 su bardağı) su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca kalan 1 1/2 tatlı kaşığı tuzu serptikten sonra, iki çorba kaşığı yardımıyla 6 - 7 köfte yaparak, kaynayan suya atın. Patates köftelerini suyun yüzeyine çıkmalarından başlayarak 3 dakika pişmeye bırakın. Sonra delikli kaşıkla hafifçe yağlanmış bir tepsiye yan yana yerleştirip, üstlerine bir kapak örterek sıcak kalmalarını sağlayın, işlemleri kâsede patates püresi kalmayıncaya kadar sürdürün.
 16. Bütün patates köfteleri tepsiye yerleştirildikten sonra, sebze (ya da tavuk) suyunu bir tencerede ısıtıp, patates köftelerinin üstüne boşaltın. Jambon şeritlerini (isteğe bağlı) ve fesleğen şeritlerini (isteğe bağlı) üstlerine serpiştirip, bekletmeden servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011