Sosisli Düdük Makarna Italya Tarifi

Sosisli Düdük Makarna Italya

Sosisli Düdük Makarna Italya Nasıl Yapılır?

 1. SOSİSLİ DÜDÜK MAKARNA (İTALYA)
 2. 250 g düdük makarna
 3. 3 kırmızı dolmalık biber
 4. 125 g sosis
 5. 2 diş sarımsak (ince kıyılmış)
 6. 1/2 tatlı kaşığı kekik
 7. 1 iri domates (kabuğu soyulup, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra, püre haline getirilmiş)
 8. 1 çorba kaşığı sirke (tercihen elma sirkesi)
 9. 1 3/4 tatlı kaşığı tuz
 10. Fırınınızın ızgarasını yakıp, kırmızı dolmalık biberleri fırın ızgarasının 5 cm altına yerleştirin ve sık sık çevirerek, her yanlan siyahlaşıncaya kadar ızgara edin. Sonra ızgaradan alıp, bir kâseye koyarak, kâsenin üstünü plastikfilmle örtün (buhar, derilerinin iyice kalkmasını sağlayacaktır).
 11. Sosisleri küçük parçalar halinde doğrayarak, kalın dipli bir tavaya koyun. Tavayı orta ateşe oturtup, sosisleri sık sık karıştırarak, esmerleşinceye kadar (yaklaşık 3 dakika) kızartın. Tavayı ateşten alıp, sarımsakları ve kekiği ekledikten sonra, iyice karıştırarak, bir kenara bırakın.
 12. Bir tencereye 3 litre (13 su bardağı) su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu birtaşım kaynatın. Kaynayınca tuzun 1 1/2 tatlı kaşığını serptikten sonra, makarnaları koyarak, yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar haşlayın (10 dakika geçince birini alıp, pişip pişmediğini kontrol edin).
 13. Bu arada, sularının ziyan olmaması için bir kâse üstünde çalışarak biberlerin derilerini soyun. Sonra sap ve çekirdeklerini temizleyip, ince şeritler halinde keserek bir kenara bırakın. Kâseye akan biber suyunu, içine tülbent döşenmiş tel süzgeçten başka bir kâseye süzüp, bir kenara bırakın.
 14. Sosislerin bulunduğu tavayı yeniden orta ateşe oturtup, biber şeritlerini ve kâsedeki biber suyunu ekleyin. Domates püresi, sirke ve kalan 1/4 tatlı kaşığı tuzu katıp, karıştırdıktan sonra, ateşi kısın ve sosu yaklaşık 1/3'ünü çekerek koyulaşıncaya kadar (5 - 7 dakika) pişirin.
 15. Tencereyi ateşten alıp, makarnaları bir süzgeçte süzdükten sonra, yeniden tencereye aktarın. Tavayı ateşten alıp, tenceredeki makarnaların üstüne boşaltarak, iyice karıştırdıktan sonra, tencerenin kapağını kapatın ve bir kenarda 5 dakika bekletin. Sosisli düdük makarnayı bir salata kâsesine aktarıp, servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011