Makarna Ograten Italya Tarifi

Makarna Ograten Italya

Makarna Ograten Italya Nasıl Yapılır?

 1. MAKARNA OGRATEN (İTALYA)
 2. 250 g dirsek makarna
 3. 1 çorba kaşığı çiçekyağı
 4. 2 orta boy soğan (ince doğranmış)
 5. 15 g (2 çorba kaşığı) un
 6. 12,5 cl. (1/2 su bardağı) elma sirkesi
 7. 25 cl. (1 su bardağı) süt (tercihen yarım yağlı)
 8. 25 cl (1 su bardağı) tuzsuz tavuk suyu
 9. 125 g Stilton peyniri (ya da başka bir sert peynir) rendesi
 10. 2 tatlı kaşığı hardal
 11. bir tutam beyazbiber (taze çekilmiş)
 12. 1 1/2 tatlı kaşığı tuz
 13. 4 çorba kaşığı ufalanmış ekmekiçi
 14. 1 tatlı kaşığı kırmızıbiber
 15. Önce fırınınızı 190 °C'a ısıtın. Ayçiçek yağını kalın dipli bir tencereye koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, yağı ısıtın. Isınınca soğanları koyup, sık sık karıştırarak, say-damlaşıncaya kadar (yaklaşık 2 dakika) pişirin. Unu serpip, sürekli karıştırarak 2 dakika daha pişirin.
 16. Sirkeyi ekleyip, hafifçe karıştırdıktan sonra, sürekli karıştırarak süt ve tavuk suyunu katın ve ateşi kısıp, karışımı pürüzsüz sos kıvamı alıncaya kadar (yaklaşık 3 dakika) pişirin. Sürekli karıştırarak peynir rendesinin yarısı, hardal ve beyazbiberi ekleyip, peynir eriyinceye kadar karıştırmayı sürdürün. Sonra tencereyi ateşten alıp, bir kenara bırakın.
 17. Başka bir tencereye 3 litre (13 su bardağı) su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca tuzu serptikten sonra makarnaları koyup, yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar haşlayın (10 dakika geçince birini alıp, pişip pişmediğini kontrol edin).
 18. Tencereyi ateşten alıp, makarnaları bir süzgeçte süzerek, bir fırın kabına aktarın. Üstlerine öbür tenceredeki sosu boşaltıp, iyice karıştırın. Kalan peynir rendesi ve ufalanmış ekmekiçini bir kâsede karıştırıp, makarnaların üstüne serptikten sonra, kırmızıbiberi de serperek, kabı fırını verin ve makarnaların üstündeki tabaka kıtır kıtır oluncaya kadar (20 - 25 dakika) pişirin. Kabı fırından alıp, bekletmeden servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011