Pazılı Tırtıllı Lazanya Italya Tarifi

Pazılı Tırtıllı Lazanya Italya

Pazılı Tırtıllı Lazanya Italya Nasıl Yapılır?

  1. PAZILI TIRTILLI LAZANYA (İTALYA)
  2. 125 g tırtıllı lazanya (ya da tırtıllı erişte)
  3. 1 limon (2'ye kesilmiş)
  4. 250 g pazı (ya da benzeri bir sebze; yıkanıp, ayıklandıktan sonra, 7 cm kalınlığında şeritler halinde kesilmiş)
  5. 30 g (2 çorba kaşığptuzsuz tereyağı
  6. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
  7. Bir tencereye pişme suyuna 2 litre (8 su bardağı) su koyup harlı ateşe oturtarak, kaynamaya bırakın.
  8. Tencerede kaynayan suya limonun yarısını sıkıp, tırtıllı lazanyaları (ya da tırtıllı erişteleri) koyarak, tencerenin kapağını kapatın. Yeniden kaynamaya başlayınca tencerenin kapağını açıp, lazanyaları yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar haşlayın (11 dakika geçince birini alıp, pişip pişmediğini kontrol edin).
  9. Bu arada kalın dipli bir tencereye, 6 çorba kaşığı su koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, pazıları ekleyin ve ara sıra karıştırarak, yumuşayıncaya ve bıraktıkları bütün suyu çekinceye kadar pişirin. Sonra kalan limonun suyunu sıkın ve tencereyi ateşten alıp, bir kenara bırakın. Tereyağını küçük birtencereye koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, tereyağını eritin, yüzeyindeki köpükler gider gitmez, tencereyi ateşten alın.
  10. Lazanya tenceresini de ateşten alıp, lazanyaları bir süzgeçte süzerek, öbür tenceredeki pazıların üstüne boşaltın. İyice karıştırıp, bir servis tabağına aktardıktan sonra, karabiberi serpin ve küçük tenceredeki erimiş tereyağını üstüne gezdirerek, servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011