Tonlu Midye Makarna Italya Tarifi

Tonlu Midye Makarna Italya

Tonlu Midye Makarna Italya Nasıl Yapılır?

 1. TONLU MİDYE MAKARNA (İTALYA)
 2. 250 g orta boy midye makarna
 3. 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı
 4. 1 küçük soğan (ince doğranmış)
 5. 15 g (2 çorba kaşığı) un
 6. 35 cl. (1 1/2 su bardağı) tuzsuz tavuk suyu
 7. 70 g (4 çorba kaşığı) krema
 8. bir tutam hintcevizi rendesi
 9. 1 1/2 tatlı kaşığı tuz
 10. 1/2 tatlı kaşığı beyazbiber (taze çekilmiş)
 11. 350 g konserve ton balığı
 12. 4 çorba kaşığı ufalanmış taze ekmekiçi
 13. 60 g (1 su bardağı) Parmesan (ya da kaşar) peyniri rendesi (taze rendelenmiş)
 14. 1/4 tatlı kaşığı kırmızıbiber
 15. birkaç maydanoz dalı (süsleme için)
 16. Bir tencereye 3 litre (13 su bardağı) su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu birtaşım kaynatın. Kaynayınca tuzun 1 1/2 tatlı kaşığını serptikten sonra, makarnaları koyup, yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar haşlayın (8 dakika geçince birini alıp, pişip pişmediğini kontrol edin).
 17. Bu arada sosu hazırlamak için, ayçiçek yağını ateşe dayanıklı bir kaba koyup, kabı orta ateşe oturtarak, yağı ısıtın. Isınınca soğanları koyup, sürekli karıştırarak saydamlaşıncaya kadar (yaklaşık 3 dakika) pişirin. Unu katıp, sürekli karıştırarak 2 dakika pişirdikten sonra, kabı ateşten alıp, bir çatalla çırparak tavuk suyunu ve kremayı katın. Pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar karıştırıp, hintcevizi rendesi, kalan 1/4 tatlı kaşığı tuz ve beyazbiberi ekleyerek, iyice karıştırın ve kabı bir kenara bırakın. Fırınınızın ızgarasını yakın.
 18. Makarna tenceresini ateşten alıp, makarnaları bir süzgeçte süzerek, kaptaki kremalı karışıma katın. Süzülmüş ton balığını da ekleyip, karıştırdıktan sonra, kabı orta ateşe oturtup, karışımı birtaşım kaynatın. Kaynamaya başlar başlamaz ateşi kısıp, kabın üstünü örterek, karışımı 2 - 3 dakika pişirin.
 19. Kabı ateşten alıp, ufalanmış ekmekiçi, Parmesan (ya da kaşar) peyniri ve kırmızıbiberi serperek, kabı fırın ızgarasının altına yerleştirin ve karışımı üstü altın sarısı bir renk alıncaya kadar (yaklaşık 2 dakika) pişirin. Kabı fırından alıp, maydanoz dallarıyla süsleyerek, bekletmeden servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011