Ciğerli Sultani Bezelyeli Burgu Makarna Italya Tarifi

Ciğerli Sultani Bezelyeli Burgu Makarna Italya

Ciğerli Sultani Bezelyeli Burgu Makarna Italya Nasıl Yapılır?

 1. CİĞERLİ SULTANİ BEZELYELİ BURGU MAKARNA (İTALYA)
 2. 250 g burgu makarna
 3. 2 çorba kaşığı natürel zeytinyağı
 4. 125 g tavuk ciğeri (ayıklanıp, iri zar biçiminde doğranmış)
 5. 1 1/2 tatiı kaşığı tuz
 6. 2 soğan (ince dilimlenmiş)
 7. 4 çorba kaşığı sirke (tercihen elma sirkesi)
 8. 15 g (1 çorba kaşığptuzsuz tereyağı
 9. 250 g sultani bezelye (kılçıkları ayıklanmış)
 10. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 11. Zeytinyağının 1 çorba kaşığını yapışmayan bir tencereye koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, yağı ısıtın. Isınınca tavuk ciğerlerini koyup, sürekli karıştırarak, renkleri ko-yulaşıncaya kadar (30 - 45 saniye) pişirin. Tuzun 1/8 tatlı kaşığını serpip, tencereyi ateşten alarak, tavuk ciğerlerini bir kâseye aktarın ve bir kenara bırakın.
 12. Tencereyi yıkamadan yeniden orta ateşe oturtup, içine kalan zeytinyağını koyarak, soğanları ve sirkeyi ekleyin. Bir tahta kaşıkla dibini kazıdıktan sonra, sık sık karıştırarak, soğanları altın sarısı bir renk alıncaya kadar (yaklaşık 15 dakika) pişirin.
 13. Bu arada başka bir tencereye 3 litre (13 su bardağı)su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca kalan tuzun 1 1/2 tatlı kaşığını serptikten sonra, makarnaları koyarak, yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar haşlayın (8 dakika geçince birini alıp, pişip pişmediğini kontrol edin).
 14. Tereyağını bir tavaya koyup, tavayı orta ateşe oturtarak, tereyağını eritin. Eriyince sultani bezelyeleri koyup, yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 7 dakika) pişirin. Sonra kalan 1/8 tatlı kaşığı tuzu ve karabiberi serpip, tavayı ateşten alarak, bir kenara bırakın. Makarna tenceresini ateşten alıp, makarnaları bir süzgeçte süzerek, soğanların piştiği tencereye aktarın ve iyice karıştırın. Tencereyi ateşten alıp, kâsedeki tavuk ciğerlerini ve tavadaki sultani bezelyeleri de tencereye boşaltarak, iyice karıştırın. Ciğerli - sultani bezelyeli burgu makarnayı 4 çukur tabağa bölüştürüp, bekletmeden servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011