Ispanaklı Jambonlu Dirsek Makarna Italya Tarifi

Ispanaklı Jambonlu Dirsek Makarna Italya

Ispanaklı Jambonlu Dirsek Makarna Italya Nasıl Yapılır?

 1. ISPANAKLI JAMBONLU DİRSEK MAKARNA (İTALYA)
 2. 250 g dirsek makarna (ya da düdük makarna)
 3. 2 tatlı kaşığı tuzsuz tereyağı
 4. 1 küçük soğan (ince doğranmış)
 5. 2 diş sarımsak (ince kıyılmış)
 6. 50 cl. (2 su bardağı) tuzsuz tavuk suyu
 7. 65 g (4 çorba kaşığı) krema
 8. 1 defne yaprağı
 9. bir tutam hintcevizi rendesi
 10. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 11. 1 1/2 tatlı kaşığı tuz
 12. 60 g jambon (ince şeritler halinde kesilmiş)
 13. 500 g ıspanak (yıkanıp, ayıklanmış)
 14. Tereyağını bir tencereye koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, tereyağını eritin. Eriyince soğanlar ve sarımsakları koyup, sürekli karıştırarak soğanlar saydamlaşıncaya kadar (yaklaşık 5 dakika) pişirin. Tavuk suyu, krema, defne yaprağı, hintcevizi rendesi ve karabiberi ekleyip, karışımı 25 cl. (1 su bardağı) kalıncaya kadar (10- 15 dakika) çektirin.
 15. Bu arada başka bir tencereye 3 litre (13 su bardağı) su koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca tuzu serptikten sonra, makarnaları koyup, yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar haşlayın (10 dakika geçince birini alıp, pişip pişmediğini kontrol edin).
 16. Makarnaları haşlama süresinin bitimine 3 dakika kala, öbür tenceredeki defne yaprağını delikli kaşıkla alarak, atın. Sonra jambon şeritleri ve ıspanakları tencereye koyup, tencerenin kapağını kapatarak, karışımı 3 dakika pişirin. Tencerenin kapağını açıp, sürekli karıştırarak yaklaşık 30 saniye daha pişirdikten (ıspanaklar iyice gevşemelidir) sonra, ateşi kapatın.
 17. Öbür tencereyi ateşten alıp. makarnaları bir süzgeçte süzerek, ıspanaklı karışımın bulunduğu tencereye aktarın ve iyice karıştırın. 1 dakika bekletip, yeniden karıştırdıktan sonra, bir servis tabağına aktararak, servis yapın.
 18. ML® Ispanaklı Makarna (görsel)

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011