Karişik Balik Haşlamasi Italya Tarifi

Karişik Balik Haşlamasi Italya

Karişik Balik Haşlamasi Italya Nasıl Yapılır?

 1. KARIŞIK BALIK HAŞLAMASI (İTALYA)
 2. 1250 gram çeşitli cins balık
 3. 60 gram zeytinyağı (1 kahve fincanı)
 4. 400 gram domates (2 büyük)
 5. 30 gram tuzsuz salça (1 çorba kaşığı)
 6. 1500 gram su (6 bardak)
 7. 1 küçük havuç
 8. 1/2 demet kereviz yaprağı
 9. 1 demet maydanoz
 10. 2 diş sarımsak
 11. Tuz
 12. Kırmızı biber
 13. 1 limon (yanında)
 14. 1 Taze olmak şartiyle, kefal, iskorpit, dülger, izmarit, varsa mürekkep balıklarından meydana gelen, saydığımız balıklardan biri yoksa yerine, kırlangıç, levrek, mercan ve benzeri gibi beyaz etli balıklardan, 1250 gram gelen balıkların pullarını kazıdıktan, iç ve kulaklannı temizledikten sonra, bunlanrı baş ve kuyruklarını bir tencereye, balıkları da yarımşar parmak uzunluğunda parçalara keserek bir tarafa bırakmalıdır.
 15. 2 Sonra başların bulunduğu tencereye, parmak büyüklüğünde parçalara kesilmiş olarak mürekkep balıklarıyle, 1 küçük havuç, 1/2 demet kereviz yaprağı, maydanoz kökü, yarım çorba kaşığı tuz ile 6 bardak da su koyarak, tencereyi ateşe oturtmalı ve suyun ısınmasiyle üstünü de kapatmalı ve küçük ateşte bir saat haşlanmaya bırakmalı ve bir saat sonra balık suyunu süzmek suretiyle başka bir tencereye aldıktan sonra bu balık suyuna haşlamış olduğumuz mürekkep balıklarını ilâve etmeli ve bir tarafa bırakmalıdır.
 16. 3 Bundan sonra, başka bir tencereye, 1 kahve fincanı zeytinyağı koyarak az kızdırmalı, sonra buna doğulmuş 2 diş sarımsak, 1 tutam kırmızı biber katarak 2 dakika kadar kaynatmalı, bunlara soyulmuş ve küçük doğranmış 2 büyük domates, (Domatesleri sıcak suya bir sokup çıkarmak suretiyle kabuklarını soymalı ve çekirdeklerini ayıklamalıdır) domates mevsimi değilse bir buçuk kahve fincanı domates salçası ilâve ederek, domatesler erimiş bir hal alıncaya kadar aşağı yukarı 5 dakika pişirmeli, sonra bunlara içinde mürekkep balığı olan balık suyu ile diğer balıkları da katarak 15 dakika pişirmeli, ve kıyılmış 1 demet maydanoz ilâve ederek ancak bir taşım kaynatmalı ve kâseye alarak servis yapmalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011