Italyan Böreği Tarifi

Italyan Böreği

Italyan Böreği Nasıl Yapılır?

 1. İTALYAN BÖREĞİ
 2. Salçası:
 3. 200 gr kemiksiz sığır eti
 4. 2 çorba kaşığı margarin
 5. 1 soğan (büyük)
 6. 3 domates (büyük)
 7. 3 bardak su
 8. 1 tatlı kaşığı tuz
 9. 1 kahve kaşığı karabiber
 10. Üzerine:
 11. 2 çorba kaşığı margarin
 12. 1 kahve fincanı gravyer rendesi
 13. Hamuru:
 14. 4 kahve fincanı un
 15. 4 yumurtanın sarısı
 16. 3/4 kahve fincanı süt
 17. İçi:
 18. 200 gr pişmiş et
 19. 1 çorba kaşığı margarin
 20. 1/2 kahve fincanı un
 21. 1 bardak süt
 22. 1 kahve fincanı gravyer rendesi
 23. 1 yumurtanın akı
 24. 1/2 kahve fincanı etin piştiği salça
 25. SALÇASI: Bir kuşaneye ölçülere göre margarin konularak kızdırılır, içersine kuşbaşı sığır eti konur, iyice kavrulur. Soğan küçük küçük doğranarak ete ilâve edilir ve yeniden kavrulur. Soğanlar ölünce buna kabukları ve çeki.dekleri çıkarılıp, küçük küçük doğranmış domatesler karıştırılarak tuz serpilir ve domatesler salça gibi olunca, kuşaneye sıcak su konur. Kapağı kapatılır ve 2,5 saat pişirilir. Kuşane ateşten indirilerek soğutulur. Yemek soğuyunca, kuşanedekilerin hepsi et makinesinde çekilir ve bir tarafa bırakılır.
 26. İÇİ: Yeniden bir kuşane alınır ve içersine ölçülere göre margarin ile un konularak 2 dakika kavrulduktan sonra içersine sıcak süt, tuz konulur ve karıştırılarak süt una yedirilir. 8-10 dakika daha pişirildikten sonar ateşten indirilir, yumurta akı, karabiber ve rendelenmiş gravyer peyniri, etin salçası ve kıyma halindeki etler ilâve edilir, iyice karıştırılır ve bir tarafa bırakılır.
 27. HAMURU: ölçülere göre un alınarak elenir, ortası çukurca açılarak buraya yumurtaların sarısı, süt ve tuz konularak iyice karıştırılarak yoğrulur. Hamur, ıslak bir beze sarılarak bir saat dinlendirilir. Bu süre dolunca, un tahtasının üzerine un serpilerek hamur açılır. Açılan hamurlardört köşe kesilir içten fıstık kadar kıymalar doldurulur, kapatılır ve bir tencerede tuzlu su kaynatılarak kesilmiş olan hamurlar bu tencereye boşaltılır. 5 dakika haşlanır ve yumuşayınca süzgeçle süzülür, servis tabağına yayılır ve üzerlerine erimiş tereyağ ile salçanın artan kısmı dökülür. Yanında gravyer peyniri (rendelenmiş) olduğu halde soğumadan servis yapılır.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011