Luisella Turtasi Tarifi

Luisella Turtasi

Luisella Turtasi Nasıl Yapılır?

 1. LUISELLA TURTASI
 2. Kullanılacak malzeme:
 3. 80 gram un,
 4. 150 gram toz tekeri,
 5. 25 gram patates nişastası,
 6. 75 gram kakao,
 7. 50 gram pudra şekeri,
 8. 250 gram krema,
 9. 5 yumurta,
 10. ceviz büyüklüğünde tereyağı,
 11. yarım çay kaşığı tuz.
 12. Yapımı: Orta boyda bir pasta kalıbını (24 santim çapında) yağlayın, sonra tınlayıp bir kenara bırakın.
 13. Bir kâsenin içinde unla nişastayı karıştırın.
 14. Beri yanda porselen bir kâsenin içinde yumurtaların sarılarını (beyazlarını başka bir kâseye ayırın) toz şekeriyle birlikte tahta kaşıkla köpük haline gelinceye kadar iyice çırpın. Kakaoyu tel süzgeçten geçirin. Nişastayla karıştırdığınız unu ve kakaoyu yumurtaların içine azar azar dökün ve güzelce karıştırın.
 15. Öbür yanda ayırmış olduğumuz yumurtaların aklarını yarım çay kaşığı tuzla birlikte yumurta teli veya gene tahta kaşıkla kar gibi bir köpük durumuna gelinceye kadar çırpın. Sonra bunu öbür karışımın içine yavaş yavaş karıştırarak katın. Sonra karışımı yağlanmış, unlanmış kalıbın içine dökün. Hamuru kalıbın her tarafına muntazam yayılmasına dikkat edin. Ve kalıbı 175 derece ısıdaki fırına koyun.
 16. 45 dakika pişirin. Pastayı fırından çıkarmadan önce iyice pişip pişmediğini anlamak için bir kibrit çöpünü turtanın bir yanına batırın, eğer kuru çıkarsa turta pişmiştir, nemli çıkarsa bir süre daha fırında kalması gerekir.
 17. Fırından çıkarıldıktan sonra turtayı bıçakla kalıbın kenarlarından ayırın ve bir tepsiye ters çevirerek boşaltın. Daha sonra da turtayı gene başaşağı ederek servis tabağına alın. iyice soğuması için bir kenara bırakın.
 18. Soğuduktan sonra keskin bir bıçakla yanlamasına tam ortasından kesip ikiye bölün. Kestiğiniz parçayı zedelenmeden bir yana bırakın.
 19. Beri yanda porselen bir kâsenin İçinde kremayı pudra şekeriyle birlikte yavaş yavaş karıştırın, yalnız yağ kıvamına gelmemesine dikkat edin. Karıştırdığınız kaymağı ikiye bölün. Yarısını, servis tabağında kalan yarım turtanın üstüne sürün ve turtanın öbür yarısını kaymağın üstüne oturtun. Kaymağın öbür yarısını da krema şırıngasına doldurun ve turtanın üstüne türlü süsler yaparak sıkın. Turtanızı, hazır olup servis yapıncaya kadar tazeliğinden ve diriliğinden kaybetmemesi için buzdolabında tutun.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011