Burgonya Usulü Salçali Siğir Fransa Tarifi

Burgonya Usulü Salçali Siğir Fransa

Burgonya Usulü Salçali Siğir Fransa Nasıl Yapılır?

 1. BURGONYA USULÜ SALÇALI SIĞIR (FRANSA)
 2. Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
 3. 1 kilo sığır eti,
 4. 150 gram iç yağı,
 5. 1/2 kilo ceviz iriliğinde kuru soğan,
 6. 1/2 kilo olgun domates,
 7. 150 gram kültür mantarı,
 8. 1 diş sarmısak,
 9. 1 demet maydanoz,
 10. 1 çorba kasığı has un,
 11. bir-iki defne yaprağı,
 12. 3 çorba kayığı zeytinyağı,
 13. yeteri kadar kekik,
 14. karabiber ve tuz.
 15. Yapımı: Eti yıkadıktan sonra kuşbaşı iriliginde doğrayın. Sarımsağı havanda dövdükten sonra kıyacağınız iç yağına karıştırın. Sonra kıyılmış bu iç yağını 3 çorba kaşığı zeytinyağıyle tavaya koyup kuvvetli bir ateşe oturtun. Beş dakika sonra kuşbaşı kesilmiş etleri unlayıp tavaya atın ve karıştırarak bunları kavurun. Tuzunu, biberini serpin ve bir tülbente koyduğunuz kekiği, defne yaprağını ve maydanozu tülbentle birlikte tavaya sarkıtın. Tavanın ağzını örtüp kapağın üstüne bir de ağırlık koyduktan sonra kaptakileri bir saat kadar orta ateşte pişirin.
 16. Beri yanda mantarların toprağa değen sap bölümlerini kestikten ve zarlarını temizledikten sonra bunları limonlu suyun içinde tutarak dilimleyin. Domatesi kabuğunu Soyduktan, çekirdeklerini çıkardıktan sonra tel süzgeçten geçirin. Soğanların kabuklarını soyun Bir saat sonunda süzgeçten geçirilmiş domatesle soğanı ete katın. Vakit vakit karıştırarak ve ağzı kapalı olarak eti blrbuçuk saat daha hafif ateşte pişirin.
 17. Birbuçuk saatin sonunda mantarları ekşili sudan çıkarıp iyice süzün ye bunları da etin üstüne serpiştirin. Gene vakit vakit karıştırarak eti yarım saat kadar orta ısılı ateşte pişirmeye devam edin. Bu pişirme süreleri içinde bir bardak sıcak et suyunu azar azar katmayı unutmayın. Gerekirse daha da fazla et suyu katabilirsiniz. Yemek pişince tülbent içindeki baharlı otları çıkarıp atın ve yemeği servis tabağına boşaltıp sıcak sıcak servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011