Süt Kuzusu Pirzola Vilrua Tarifi

Süt Kuzusu Pirzola Vilrua

Süt Kuzusu Pirzola Vilrua Nasıl Yapılır?

 1. SÜT KUZUSU PİRZOLA VİLRUA
 2. Kullanılacak malzeme (6 kişi için):
 3. 1 kilo süt kuzusu pirzolası,
 4. 3/4 çorba kaşığı sadeyağ,
 5. yeteri kadar tuz.
 6. Salçası için:
 7. 1 bardak et suyu,
 8. 1/2 fincan un,
 9. 1 çorba kaşığı tereyağı,
 10. 1 kahve fincanı rendelenmiş kaşer peyniri,
 11. 1 tutam karabiber,
 12. yeteri kadar tuz.
 13. Üstünün panürü için:
 14. 2 bardak kurutulmuş ekmek tozu,
 15. 2 yumurta.
 16. Kızartmak için:
 17. 1 bardak mısırözü yağı.
 18. Yapımı: Kalem kalem ayrılan süt kuzusu pirzolaların alt kemiklerinin etrafındaki et ve yağlar, alafranga yemeklerde olduğu biçimde çıkarılır. Sonra pirzolaların üzerlerine vurularak yarım parmak inceliğine gelecek biçimde yassıltılır. Bir tavaya yarım çorba kaşığı yağ konur. Pirzolalar üçer, dörder bu tavaya konur, önce bir yanları, sonra öbür yanları kızartılarak çok kuvvetli bir ateşte 3-4 dakika kadar pişirilir. Tavadan çıkarılınca bir kenara soğumaya bırakılır.
 19. Öbür yanda küçük bir kaba 1 çorba kaşığı tereyağıyle un konur. Un, bir iki dakika orta ısıdaki ateşte kavrulur. Sonra hızlı hızlı karıştırırken et suyu azar azar katılarak una yedirilir. Salça, koyu bir düğün çorbası kıvamına gelinceye kadar karıştırılarak pişirilir. İstenilen kıvama gelince karabiber, tuz ve kaşer peyniri katılır ve iyice karıştırdıktan sonra kap ateşten çekilir. Ateşten alınan bu salçaya bir kenarda soğumuş olan pirzolalar teker teker batırılır; iyice salçalara bulanan pirzola kalemlerinin üzerindeki salçaların donması için bunlar içi az yağlanmış bir tabağa ya da tepsiye yan yana konur.
 20. Etlerin üzerindeki salçalar donunca bunları teker teker bir kabın içinde çırpılmış yumurtaya, sonra da kurutulmuş ekmek tozuna bulanır ve içinde kızdırılmış 1 bardak mısırözü yağı bulunan tavaya konur; iki yanları da kızarıncaya kadar 6-8 dakika kadar kızartılır ve sıcak sıcak servis yapılır.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011