Dana Şipşandel Fransa Tarifi

Dana Şipşandel Fransa

Dana Şipşandel Fransa Nasıl Yapılır?

 1. DANA ŞIPŞANDEL (FRANSA)
 2. (boeuf piquet)
 3. Kullanılacak malzeme (6 kişi için):
 4. 1+1/2 kiloluk bir dana eti parçası,
 5. 50 gram tereyağı,
 6. 4 havuç,
 7. 1 sap kereviz,
 8. 1 baş soğan,
 9. 2 defne yaprağı,
 10. 4 çorba kaşığı zeytinyağı,
 11. 1 tutam rendelenmiş cevz-i bevva ya da yenibahar,
 12. yeteri kadar karabiber,
 13. 2 baş karanfil,
 14. yeteri kadar tuz.
 15. Yapımı: Havuçların dışı kazınarak temizlenir ve yıkanır.
 16. Sonra bu havuçlardan üçü uzunlamasına ince ince kesilir. Uzun sivri ve keskin bir bıçakla et uzunlamasına birçok yerinden yarılır. Bu yarıklara havuç şeritleri yerleştirilir. Sonra et iyice biberlenip tuzlanır ve bir kenara bırakılır.
 17. Bir tencereye 30 gram tereyağıyle 4 çorba kaşığı zeytinyağı, ince kıyılmış kerevizle soğan ve kalan havuçlar konur; pembeleşinceye kadar kavrulur. Soğanlar pembeleşmeye başlayınca bir kenarda beş-on dakika dinlendirilmiş olan et bunların üzerine oturtulur.
 18. Etin her yanı, vakit vakit sağa sola çevrilerek iyice kızartılır. Sonra defne yaprakları, karanfiller cevz-i bevva veya yenibahar serpilir ve tencerenin kapağı örtülür. Vakit vakit çevrilerek et orta ısıdaki bir ateşte ikibuçuk saat kadar pişirilir. Bu pişirme sırasında etin suyu yetmezse gerektiğinde sıcak olarak su ya da et suyu katılır.
 19. Et pişince salçasına kalan tereyağı katılır Bir servis tabağına alınacak et dilim dilim kesilir. Tabağın çevresi haşlanmış ve tereyağda sote edilmiş iç bezelye, havuç, kereviz ve maydanozla süslenir. Süzgeçten geçirilecek salça da etin ve garninin üzerine döküldükten sonra sıcak sıcak servis yapılır.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011