İftar Menüleri

Hicri Takvimin 9. ayı olan Ramazan Ayı, Recep ve Şaban aylarından sonra mübarek 3 ayların sonuncusudur. İslamiyet'te Ramazan kutsal kabul edilir ve İslam dininin beş şartından biri olan Oruç bu ayda tutulmaktadır.

Ramazan Orucunun tutulduğu bu ayda, gün doğumundan önce sahura kalkılır, gün batımından sonra iftar yemeği yenir. Ramazan ayı boyunca gün doğumundan önceki alacakaranlık ile gün batımından sonraki alacakaranlık arasında yemek-içmek Müslümanlara yasak kılınmıştır.

Ramazan boyunca birçok şehirde iftar ve sahur çadırları kurulur, ihtiyacı olanlara yemek dağıtılır. Bu ay, İslam aleminin birlik, beraberlik, yardımlaşma ve kardeşlik gibi önemsenen değerlerini birçok farklı mecrada yaşadığı kutsal bir aydır. Müslümanlar, iftar saatinde bir araya gelerek ilişkilerini güçlendirirler. İftarda sofralar özenle hazırlanır en güzel yemekler ve tatlılar ikram edilir. Yemeklerden önce iftar duası okunur, şükredilir.

Biz de bu kutsal ayda en güzel yemek tarifleriyle sizlerin yanında olmak istedik. İftar vakitlerini en lezzetli şekilde geçireceğiniz birbirinden enfes ve aynı zamanda pratik çorba, pilav, makarna, sebze ve et yemekleri, kek, kurabiye, pasta, yaş pasta, tatlı, şerbetli tatlı ve özel Ramazan yemeklerinden oluşan tarifleri sizler için derledik.

Sizler için hazırladığımız iftar menülerinde aynı zamanda en beğenilen, Oktay Usta, Arda'nın Mutfağı, İdil Tatari, Emine Beder, Derya Baykal, Ayşe Tüter tariflerine ulaşabilirsiniz.

İslam inancına göre bu ayda "Cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır." Ramazan ayının 27.gecesi; Kadir Gecesidir ve Kuran-ı Kerim'in ilk 3 ayetinde Kadir Gecesi için "bin aydan daha hayırlıdır" denmektedir. Bakara Suresi'ne göre Kuran-ı Kerim'in Hz. Muhammed'e gönderilmesi Ramazan ayından başlamıştır.

Miladi takvime göre Ramazan ayı 2018 yılında (Hicri takvimde 1439) 16 Mayıs 2018'de başlar ve 14 Haziran 2018 günü sona erer. 15 Haziran 2018 günü Ramazan Bayramı'nın ilk günü kutlanır.

Ramazan boyunca her gün farklı tariflere yer verdiğimiz Ramazan menülerimizi buradan takip edebilirsiniz.

Afiyet olsun... Hayırlı Ramazanlar...