Mükemmel Kek Yapabilmek İçin 5 Püf Noktası

Mükemmel Kek Yapabilmek İçin 5 Püf Noktası

Aniden gelen misafire ya da tatlı krizi tutmuş ev ahalisine hemen hazırlanan, pratik ve çok lezzetli bir tatlıdır kek. Çayın yanına da çok yakışır, kahveyle de harika olur. Ama bazen, hep yaptığınız o kek istediğiniz gibi olmaz. Her zamanki gibi yaptığınızı düşünseniz de mutfakta bir şeyler ters gitmiş ya da her zamankinden farklı olmuştur mutlaka.

İşte en mükemmel keki yapmanız için püf noktaları:

1. Malzemeleri Oda Sıcaklığında Kullanın

Kek yapmadan önce tüm malzemeleri dolaptan çıkarmayı asla unutmayın.

2. Sarılar ve Beyazları Ayırın

Yumurtanın sarısını ve beyazını ayırmanız ve ayrı ayrı çırpmanız hem kekinizde yumurta kokusu olmasını engelleyecek, hem de kekinizin daha iyi kabarmasını sağlayacaktır.

3. Kuruları Eleyin

Çırparak kabarttığınız yumurtaları söndürmemek için kuru malzemeleri mutlaka eleyerek eklemelisiniz.

4. Mikseri Düşük Hızda Kullanın

Yumurtaları çırparken mikseri mutlaka düşük hızda çalıştırın. Yüksek hızda ve uzun süre çalıştırmanız yumurtaları sulandıracaktır. Kuru malzemeleri ekledikten sonra mikseri kullanmayın ve bir spatula yardımıyla malzemeyi söndürmeden yavaş yavaş alttan üste alarak karıştırın.

5. Fırını Önceden Isıtın

Fırını önceden ısıtmanız, kekinizin aniden kabarmasını ve sıkışmamasını sağlar. Dışı çıtır, içi de yumuşacık tam kıvamında bir kek için fırını mutlaka önceden ısıtmalısınız. Ayrıca genel olarak kekin fırındaki ilk 20 dakikası çok önemlidir ve bu sürede kapak asla açılmamalıdır.

Püf noktalarını öğrendiğinize göre en güzel kek tariflerine buradan ulaşabilirsiniz!

Yayınlanma Tarihi: 19 Ekim 2017