Bolluk ve Bereketin Simgesi Aşure Nasıl Yapılır? Aşure Yapımının Püf Noktaları Nelerdir?

Bolluk ve Bereketin Simgesi Aşure Nasıl Yapılır? Aşure Yapımının Püf Noktaları Nelerdir?

Her yıl Aşure Günü, Muharrem Ayı'nın 10.günü olarak kabul ediliyor. Aşure Ayı 2017 yılında 30 Eylül Cumartesi günü başlıyor. Muharrem ayının 10. günü, din ayrımı yapılmaksızın birçok efsanenin gerçekleştiği gün olarak bilinmektedir.

Aşure; 41 çeşit malzemenin bir tencerede buluşması ile ortaya çıkan eşsiz bir lezzet. Yapımı oldukça zahmetli olsa bile aşure yapıp dağıtmanın keyfi bir başka. Bereketin simgesi olan aşurenin tek bir tarifi de yoktur. Damak zevkine göre şekillenmiş birçok aşure tarifi bulunuyor. Eski tarihlerden beri aşurenin evde pişirilip komşulara dağıtılması bir gelenektir. Bereketin sembolü olan nardan, dayanışmanın sembolü buğdaya kadar birçok malzemenin buluştuğu bu lezzeti yapıp sevdiklerinizle paylaşmak istiyorsanız işte her damak zevkine uygun aşure tarifleri:

1. Tam Kıvamında Aşure Nasıl Yapılır?


Aşure Tarifi

Özellikle ilk kez aşure yapacaklar için bu tarif tam kıvamında!

2. Damla Sakızlı Aşure Tarifi


Damla Sakızlı Aşure Tarifi

Aşurenin içine ekleyeceğiniz malzemeler tamamen size kalmış! Damla sakızı aromasıyla aşurenizi zenginleştirebilirsiniz.

3. Beyaz Aşure Tarifi


Beyaz Aşure Tarifi

Sütlü tatlı sevenlere alternatif beyaz aşure!

4. Saray Usulü Aşure Tarifi


Saray Usulü Aşure Tarifi

Osmanlı döneminde Aşure "Saray Tatlısı" olarak bilinirdi. Saray mutfaklarında pişen aşureler halka dağıtılır ve bolluk bereket inancını simgelerdi. Saray mutfağında yapılan aşure günümüzde yaygın olarak kullanılan tariften biraz farklı. 

5. Diyet Aşure Tarifi


Diyet Aşure Tarifi

Diyet yapanlar bu güzel lezzetten mahrum kalmasın!

Aşurenin Püf Noktaları Nelerdir?

Aşurenin standart bir tarifi yok. Ancak olmazsa olmazları; buğday, nohut ve kuru fasulye. Eğer marketlerde satılan haşlanmış hazır ürünler kullanmayacaksanız bakliyatları 1 gece önceden ıslatmanız çok önemli. Bu pişirme sürenizi oldukça kısaltacaktır. Eğer sütlü aşure tarifini uygulamayacaksanız mutlaka tarifinizde içme suyu kullanmalısınız. Kuru üzümleri mutlaka ayrı bir kapta ıslatın. Eğer aşurenizde kuru incir kullanacaksanız önceden süt ile ıslatabilirsiniz. Bu aşurenizin renginin kararmaması için önemli bir püf noktası. Ceviz ve yer fıstığını süslemek için kullanmanız da aşurenin rengini karartmamak için önemli bir nokta.

Yayınlanma Tarihi: 29 Eylül 2017