Hamur İşlerinin Mucizesi Maya Nedir, Maya Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Hamur İşlerinin Mucizesi Maya Nedir, Maya Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Türk Mutfağı'nın en sevilenlerinden hamur işleri sofraların vazgeçilmezleri arasında. Sıcacık ekmeklerin, puf puf poğaçaların görünmez kahramanı ise şüphesiz ki Maya! Hamuru bir mucize gibi kabartan maya hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız işte mayanın bilinmeyenleri ve püf noktaları:

1. Maya Nedir?

Aslında maya doğada birçok yerde de bulunan tek hücreli mikroorganizmalardır. Mayalar tomurcuklanarak çoğalır ve bu sırada şekere ihtiyaç duyarlar.

2. Maya Hamuru Nasıl Kabartır?

Hamurda mayanın çoğalması için yeterli besin bulunmaktadır. Bu sayede hamurda bulunan şeker, maya tarafından tüketilir ve ortaya karbondioksit gazı çıkar. Bu gaz hamurun kabarmasını sağlar.

3. Maya Çeşitleri Nelerdir?

Mutfaklarda kullandığımız mayalar; Instant, Kuru, Yaş ve Ekşi Maya!

Kuru mayaların kullanmadan önce ılık su ile çözülmesi gerekir. Bu aşamada suyun içine ekleyeceğiniz şeker de mayanın daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Instant maya çözülmeden de kullanılabilir. 

Yaş mayanın raf ömrü kuru ve instant mayaya göre çok daha azdır. Önceden eriterek ya da doğrudan hamura katarak kullanabilirsiniz.

Ekşi mayayı evde hazırlayıp saklayabilir ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Ancak ekşi mayanın bakımı emek istiyor. Mayanızı düzenli olarak beslemelisiniz. Kullanmak istediğiniz zaman su veya süt ile açarak kullanabilirsiniz.

Maya kullanımı konusunda en önemli nokta yapacağınız tarifte belirtilen maya çeşidine uymak! Her mayanın mayalanma süresi ve hamura sağlayacağı kıvam farklıdır!

İşte maya ile hazırlayabileceğiniz, evi mis gibi kokuların kaplayacağı mayalı tarifler:

Ispanaklı Sarmal Ekmek

Mayalı Gül Poğaça

Zeytinli Poğaça

Kolay Beyaz Ekmek

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2017