Hazır Ürünlere Elveda! 3 Adımda Ev Yapımı Mayonez Tarifi

Hazır Ürünlere Elveda! 3 Adımda Ev Yapımı Mayonez Tarifi

Birçok kişi mayonezin sağlıksız olduğunu düşündüğü için tercih etmiyor ancak salatalara, mezelere, sandviçlere lezzet katan mayonez evde hazırlandığı zaman birçok sosa göre daha masum. Market raflarında yer alan mayonezlerin içinde bulunan yağların sağlığa zararlı olduğu doğru ama birkaç adımda herkese gönül rahatlığı ile yedirebileceğiniz sağlıklı mayonezi yapmak çok kolay.

1. Adım

Bir çırpıcı, çatal ya da blenderdan yardım alarak geniş bir kasede ya da kavanozda 1 yumurta sarısı, 1 kaşık limon, yarım kaşık sirke ve tercihe bağlı olarak 1 kaşık hardalı çırpın.

Ev yapımı hardal tarifi

Ev yapımı sirke tarifi

2. Adım

Yağ seçimi en önemli konu. Bu tarif için 250 ml yağ kullanmanız gerekiyor. Ancak sadece zeytinyağı kullandığınız zaman aromasını keskin buluyorsanız 125 ml ayçiçek yağı, 125 ml zeytinyağı kullanabilirisniz.

3. Adım

Mayonezin en önemli ve zor kısmı yağı eklemek. Yağı inecik ip gibi akıtırken çırpmaya devam etmelisiniz. Yağı yavaş yavaş dökmemizin amacı sosumuzun içine hava almasını ve mükemmel kıvamı yakalamasının sağlamak. Kıvam aldıktan sonra yağı biraz daha hızlı dökebilirsiniz.

Bu aşamada sarımsak tozu, acı biber gibi sevdiğiniz aromaları ekleyebilirsiniz.

Buzdolabında yaklaşık 2 hafta saklayıp gönül rahatlığı ile organik, ev yapımı ve katkısız mayonezi tüketebilirsiniz.

En güzel mayonezli tarifler:

Rus salatası

Mayonezli Yumurta

Mayonezli Patates Salatası

Yayınlanma Tarihi: 18 Eylül 2017