Kurban Etini Saklamak ve Sağlıklı Tüketmek İçin 11 Tüyo

Kurban Etini Saklamak ve Sağlıklı Tüketmek İçin 11 Tüyo

Kurban Bayramı geldi çattı. Hiç kuşkusuz yemeye doyduğumuz bir bayram olacak! Kurban etleri, tatlılar, ikramlıklar... Kurban etimizi bayram sonrasında da tüketebilmek için hepimiz çeşitli saklama yöntemleri kullanıyoruz. Peki bunların hepsi doğru mu? Kurban etini en sağlıklı ve en uzun ömürlü olacak şekilde nasıl saklarız? Sizin için en sağlıklı yöntemleri derledik. 

1. Her bir bölümü ayrı ayrı saklayın

Kurban Eti Saklama

Türkiye Aşçılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Cebeli'nin belirttiği üzere, etlerin uzun ömürlü olması için but, sırt, kaburga ve kemikleri ayırıp ince ince doğrayarak saklamamız gerekiyor.

2. Etlere buz değmemeli

Buzlukta Et Saklama

Ayrı ayrı poşetlediğimiz ya da kaplara ayırdığımız etlerimize kesinlikle buz ya da su değmemesi gerekiyor. Buzluğunuzun ya da derin dondurucunuzun buz dokunmayacak yerine koyduğunuzdan emin olun!

3. Et, tüketilmeden önce 1-2 gün dinlendirilmeli

Et Dinlendirme

Kurban etinizi kestikten sonra hemen tüketmeyin. Kesimden hemen sonra tüketilen etler hem daha sert oluyor, hem de hazmı daha zor olur. Kurbanınızı kestikten ya da kestirdikten sonra, tüketmek için 1-2 gün buzdolabında dinlendirin.

4. Hemen tüketilecekse kuşbaşı doğrayabilirsiniz

Kuşbaşı Et

Kurban etinizi kesildiği gün tüketecekseniz, lop ya da but kısımlarını kuşbaşı doğradıktan sonra iyice kaynatıp suyunu çekmesini sağlayabilirsiniz. Eğer suyunu çektikten sonra hala sertse ve kanını atmamışsa biraz su ilave edip tekrar o suyu da çektirmelisiniz. Böylece yumuşacık bir ete sahip olabilirsiniz.

5. Yüksek ısıda, uzun süre pişirmeyin

Et Pişirme

Çok yüksek ısıda uzun sürede pişirilen etler kanserojen madde oluşumuna sebep oluyor. Sebzelerle birlikte pişirerek besin zenginliği de yaratabilirsiniz.

6. Izgara yaparken dikkat! 

Et Izgara

Etinizi ızgarada pişirecekseniz, ateşle etin arasındaki uzaklık eti yakmayacak şekilde olmalıdır. Ayrıca kömürleşme olmamasına da dikkat etmeliyiz.

7. Donmuş etleri kalorifer üzerinde çözdürmeyin

Donmuş Et Çözdürme

Donmuş etlerinizi buzdolabında çözdürün. Kalorifer, soba ya da oda sıcaklığından çözdürülen etler sağlık açısından tehlike yaratabiliyor. Ayrıca çözdürülen eti tekrar dondurmayın.

8. Et ve sebzeler için ayrı kesme tahtaları kullanın

Et ve Sebze kesimi

Çiğ etinizi ve sebzelerinizi aynı kesme tahtası üzerinde kesmeyin. Çiğ ete ellemeden önce ve sonra elinizi bol sabunlu su ile yıkayın.

9. Derin dondurucuda en fazla 3 ay saklayın

Derin Dondurucuda Et

Etlerinizi buzdolabında 3 gün, buzlukta (-4 derece) 7 gün, derin dondurucuda (-32 derece) 3 ay saklayabilirsiniz.

10. Sebzeyi ihmal etmeyin

Sebze

Kurban Bayramı'nda et tüketimi sebebiyle sebze tüketimi azalır. Oysa, etin içindeki protein ve demirden en fazla şekilde faydalanmak için C vitamini açısından zengin sebzeler tüketilmelidir. Tabağınızın yarısını et, yarısını haşlanmış sebze ya da salata ile doldurabilirsiniz.

11. Etinizi uzun süre saklamak mı istiyorsunuz?

Pastırma Tarifi

Kurban etinizi pastırma veya sucuk şeklinde uzun süre saklayabilirsiniz.

Evinizde kolayca yapabileceğiniz pastırma tarifi için: //www.yemektarifleri.com/tarif/34444/evde-pastirma

Sucuk olarak saklamak istiyorsanız: //www.yemektarifleri.com/tarif/10910/ev-yapimi-sucuk

Yayınlanma Tarihi: 1 Eylül 2017