Evde sirke yapımının püf noktaları

Evde sirke yapımının püf noktaları

Hemen her meyvenin sirkesini yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Havalar da sıcakken sirke yapmanın tam zamanı. Klasik olan elma ve üzüm sirkeleri dışında kayısı, şeftali, erik ve vişne gibi meyveleri de değerlendirip sirke yapabilirsiniz. Özellikle vişne reçelinin aroması salatalara çok yakışacaktır. Üstelik ev yapımı sirkeler dışardan alınan market ürünlerine göre çok daha sağlıklı.

İşte sirke yapımının püf noktaları:

1. Meyveleri temizlemek çok önemli

Meyveleri kabukları ile birlikte kullanacağınız için iyice yıkamak çok önemli. Meyvelerin küflü kısımlarını da iyice temizleyin.

2. Sirkenizi içme suyu ile hazırlayın.

Meyveleri kabukları, sapları ve çekirdekleri ile birlikte kavanoza koyun ve üzerini kapatıcak kadar içme suyu ekleyin. İçine ekleyeceğiniz 1 kaşık ev yapımı ya da organik sirke, meyvelerin sirkeleşme sürecini kısaltacaktır. Ayrıca meyvelerin sularının çıkabilmesi için kavanozun içine iyice bastırın.

3. Karanlıkta saklayın

Meyvelerin şekeri önce alkole sonra da sirkeye dönüşecektir. Ne kadar şekerli bir meyve tercih ederseniz sirkeniz o kadar keskin olur. Kavanozların ağzını 2 kat tülbentle kapatmanız yeterli olacaktır. Çünkü sirke sinekleri de dışardan sirkenin mayalanmasını sağlıyor. Karanlık bir yerde oda sıcaklığında 2-3 ay sürede beklemesi iyi bir sirke için idealdir. Ancak sıcak havalarda bu süre daha da kısalabilir.

Ev Yapımı Üzüm Sirkesi Tarifi

Bonus:

Türkiye'nin en sosyal yemek tarifleri uygulaması yayında! En güzel tariflere kolayca ulaşmak ve mutfak hünerlerini herkesle paylaşmak için telefonuna hemen indir! Yemek Tarifleri iOS Uygulaması

Yayınlanma Tarihi: 4 Ağustos 2017