Makarna Pişirmek Hakkında Yanlış Bildiğimiz 7 Efsaneleşmiş Bilgi

Makarna Pişirmek Hakkında Yanlış Bildiğimiz 7 Efsaneleşmiş Bilgi

Makarna sevmeyenlerin sayısı yok denecek kadar azdır. Herkesin bayıldığı, sofraların kurtarıcısı, hızlı, pratik ve bir o kadar da lezzetli makarnaları hazırlarken herkesin kullandığı farklı yöntemler vardır. 

İşte makarna pişirirken çok kullanılan efsaneleşmiş ama yanlış bilgiler:

1. Makarnanın Suyuna Tuz Atmak

Makarnanın daha hızlı pişmesi için haşlama suyuna tuz atmak sadece bir efsaneden ibarettir. Üstelik su kaynamadan atılan tuz suyun daha da geç kaynamasına sebep olur.

2. Makarnayı soğuk sudan geçirmek

Eğer makarnayı salatanın içinde kullanmak için hızlıca soğutmanız gerekmiyorsa bu yöntemi uygulamanız   makarnanızın lezzetini azaltacaktır.

3. Suya sıvı yağ eklemek

Birçok ünlü şefin ortak görüşü: makarna suyuna eklenen sıvı yağın makarnanızın yapışmasına engel olmayacağı yönünde. Bunun yerine iyice karıştırarak yapışmaları önleyebilirsiniz.

4. Lazanyaya ön pişirme yapmak

Lazanya yapraklarını önden pişirmeniz gerekmez. Yeterli miktarda sos hazırlamanız lazanya yapraklarının pişmesi için yeterlidir.

5. Makarnayı soslamadan önce kurutmak

Makarnayı soslamadan önce iyice süzmeniz gerekir ama tamamen kurumasına gerek yok. Az miktarda haşlama suyu sosunuzun tadını bozmayacaktır. Ayrıca eğer sosunuza su eklenmesi gerekirse makarnayı haşladığınız sudan eklemek lezzetini arttıracaktır.

6. Farklı renkler, farklı tatlar anlamına gelir

Makarnaları renklendirmek için pancar, havuç, ıspanak ve domates kullanılmaktadır. Ancak kullanılan miktarlar o kadar az ki makarnanızın tadını değiştirmeyecektir. Tadında farklılık hissedeceğiniz tek makarna siyah olan mürekkep balıklı makarnadır.

7. Makarnada yumurta kullanılır

Paketinde yumurta içerdiğine dair özel bir ibare bulunan makarnalar dışında paketli makarnalar yumurta içermez. Sarı rengini ise makarnanın kalitesinde büyük önemi bulunan durum buğdayından alır.

Makarnadan bahsetmişken canı makarna çekenler için: Makarna Tarifleri!

Adım Adım Labneli Makarna Tarifi:

Bonus:

Türkiye'nin en sosyal yemek tarifleri uygulaması yayında! En güzel tariflere kolayca ulaşmak ve mutfak hünerlerini herkesle paylaşmak için telefonuna hemen indir! Yemek Tarifleri iOS Uygulaması

Yayınlanma Tarihi: 31 Temmuz 2017