Ramazan'da Baş Ağrısından Kurtulmanın Doğal Yolları

Ramazan'da Baş Ağrısından Kurtulmanın Doğal Yolları

Oruç tuttuğumuz Ramazan ayı boyunca beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler, açlık ve susuzluk nedeniyle gün içinde baş ağrıları yaşayanlarımız olabiliyor. Pek çok kişi bu baş ağrıları için ağrı kesicilere başvurabiliyor. Ancak sık sık ağrı kesici ve ilaç alımı vücudun dengesini bozabiliyor ve uzmanların uyardığına göre böbreklerde zamanla yıpranmaya sebep olabiliyor. Bu nedenle baş ağrılardan doğal yollarla kurtulmaya çalışmamız daha sağlıklı olabilir.

Uzun süren ve doğal yöntemlerle ya da ağrı kesicilerle de geçiremediğimiz baş ağrıları için doktora başvurmamız gerekiyor.

Kapalı mekanlar baş ağrısını tetikliyor

Kapalı, havasız mekanlar, sesli ortamlar baş ağrısını tetikliyebiliyor. Kapalı mekanlarda zaman geçirmek durumunda kalırsanız sık sık açık havaya çıkıp temiz hava almayı ihmal etmeyin.

Karanlık ve sessiz bir odada 10 dakika gözlerinizi dinlendirerek de hafif şiddetli baş ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Vücudunuzun sıvı ihtiyacını önemseyin

Çoğu baş ağrısının altında yatan neden sıvı eksikliğidir. Vücut yeterli sıvı alamadığında kan yoğunluğu artar ve hücrelere oksijen taşınımı ağırlaşır bu da ağrı eşiğini düşürür. Ramazan süresinde sıvı eksikliğini giderebilmek için iftar ve sahur arasında bol bol sıvı tüketmelisiniz.

Ramazan boyunca baş ağrısını tetikleyen yiyeceklerden uzak durun

Ramazan ayında yanlış beslenme de baş ağrısını tetikleyebilir. Olgunlaşmış peynir, sakatat, salam, sosis, tavuk suyu tabletleri gibi baş ağrısını tetikleyen yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var.

Ramazan boyunca kafeinli içecekleri de çok tüketmemeye özen gösterin.

Stres de baş ağrısına sebep oluyor

Stresli, gerilimli zamanlarda baş ağrısı yaşanabiliyor. Böyle durumlarda hafif sesli müzik dinlemek, kısa yürüyüşler yapmak ya da meditasyon çok faydalı olabiliyor.

İş yerlerinde yaşanan stresi azaltmak amacıyla 5-10 dakikalık nefes egzersizleri yapılabilir.

Soğuk uygulama işe yarayabilir

Oruç süresince yaşadığınız baş ağrıları için ara ara soğuk uygulama yapabilirsiniz. Bunun için buzlukta beklettiğiniz soğuk uygulama jellerini aralıklarla ensenize ve alnınıza uygulayabilirsiniz.

Boyun egzersizleri faydalı olabilir

Baş ağrısı sırasında oturduğunuz yerde boyun ve omuzlarını gevşeterek baş ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Uygun noktalara yapacağınız masajlar da iyi gelebilir

Baş ve işaret parmağınız arasında bölgeye yapacağız kısa masaj baş ağrınızı hafifletebilir.

Yayınlanma Tarihi: 14 Haziran 2017