Ramazan'da Diyet Yapmak İsteyenler İçin Uzman Tavsiyeleri

Ramazan'da Diyet Yapmak İsteyenler İçin Uzman Tavsiyeleri

Ramazan'da metabolizma hızı yavaşlasa da doğru ve dengeli beslenme ile kilo almamak hatta kilo vermek bile mümkün.

İşte Ramazan'da zayıflamak isteyenler için uzmanların beslenme önerileri

1.Orucu Hafif Yiyecekler İle Açın

İftar sofralarının vazgeçilmezi olan çorbalar tüm gün boş kalan midenizi yormadan, kan şekerini aniden arttırmadan orucunuzu açmanızı sağlar. Özellikle sıcak yaz günlerinde Soğuk Ayran Aşı Çorbası tarifini mutlaka denemelisiniz.

2.Meyve Tüketin

Yaz aylarının en sevileni Karpuz iftar ve sahur sofraları için de çok ideal. İçinde bulundurduğu su miktarı ile tüm gün daha az susamanızı sağlarken tatlı ihtiyacınızı da giderebilirsiniz.

3.Şerbetli Tatlılardan Uzak Durun

Tüm gün düşen kan şekerinizi aniden yükseltmek istemiyorsanız şerbetli tatlılardan uzak durmalısınız. Tatlı ihtiyacınızı meyvelerden ya da sütlü tatlılardan karşılayabilirsiniz. Eğer çikolatadan vazgeçemiyorsanız Çikolatalı Güllaç Tarifimiz tam size göre!

4.Egzersiz Şart

İftardan 1-2 saat sonra yürüyüş yapmanız sizi hem tüm gün zinde tutacak hem de Ramazan'da kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

5.Bol Su Tüketin

 

Günlük içmeniz gereken su miktarını iftar ve sahur arasında mutlaka tüketmelisiniz. Ancak yemek sırasında su tüketmek sindirim sisteminizi bozabilir.

6.Et Yerine Sebze Tüketin

Özellikle kolesterol problemi yaşayanların kırmızı et yerine sebze ağırlıklı beslenmesi gerekiyor. Kilo vermek isteyenler de bol yeşillik ve balık tüketerek daha sağlıklı beslenebilirler.

7.Lifli Besinleri Sofranızdan Eksik Etmeyin

Sahurda çok yemek yerine daha uzun sürede sindirilen lifli gıdaları tercih etmelisiniz. 

Yayınlanma Tarihi: 12 Haziran 2017