Canan Karatay'dan Oruç Tutanlara Tavsiyeler

Canan Karatay'dan Oruç Tutanlara Tavsiyeler

Kalp ve iç hastalıkları profesörü Canan Karatay, günümüzün en çok konuşulan isimlerden biri. Karatay Diyeti'yle kilo problemleri ve sağlıksız beslenmeye savaş açmış olan Canan Karatay'ı seven ve takip edenler kadar eleştiren de çok. Kendisi Ramazan ayı için de pek çok öneri sunmuş, biz de bunları sizler için derledik.

Sahur şart

Özellikle çalışanların sık sık yaptığı sahura kalkmadan oruç tutmanın çok zararlı olduğunu belirtiyor Canan Karatay. Ramazan ayının yaz mevsimine denk gelmesiyle vücudun su ve besinsiz kalma süresi 17 saati buluyor. Sahura kalkılmadığında bu süre daha da uzuyor ve vücut güçsüz düşebiliyor. Bu nedenle Prof.Dr.Canan Karatay da pek çok sağlıklı beslenme uzmanı gibi sahura kalkılması gerektiğini belirtiyor.

Sahurda tatlıdan uzak durulmalı

Canan Karatay, sahurda tatlıdan uzak durulması gerektiğini, reçel tüketilmemesi gerektiğini belirtiyor. Sahur kahvaltı olarak görüldüğü için sofrada reçel bulundurulduğunu söyleyen Karatay, bunun glisemik indeks nedeniyle kan şekerinin ani yükselttiğinden, yanlış olduğunu söylüyor.

Kan şekerini düzenlemek için: Tarçınlı Süt

Canan Karatay, kan şekerini düzenlemesi için tarçınlı süt içmeyi öneriyor. 1 su bardağı süte 1 çay kaşığı tarçın ekleyip içtiğinizde oruçlu gününüzün daha rahat geçeceğini göreceksiniz.

Enerji için: Zeytinyağı

Zeytinyağına olan düşkünlüğünü her fırsatta dile getiren Canan Karatay, zeytinyağının oruç süresinde kendini yorgun, halsiz, enerjisiz hissedenler için çözüm olacağını söylüyor. 

Sahurda sağlıklı karbonhidratlar ve protein tüketilmeli

Canan Karatay, sahurda yumurta, peynir, yoğurt, ceviz ve badem gibi sağlıklı karbonhidrat ve proteinler tüketilmesi gerektiğini öneriyor.

"Sahursa ne yenir" diye düşünenler için önerilerini sıralayan Canan Karatay, şöyle örnek bir menü sunuyor:

SAHUR MENÜSÜ:

Tereyağında pişirilmiş iki yumurta

Bir avuç içi kadar beyaz peynir

Ceviz 

En fazla 10 adet zeytin

Bunların dışında bol süt, şekersiz çay veya ayran içilebilir. Taze sıkılmış meyve suyu da günlük vitamin ihtiyacını karşılamak için faydalı olacaktır.

"Zayıflamak isteyenler için oruç iyi bir tercih değil" diyor Karatay

Ramazan ayında kilo vermeyi planlayanların yanlış yolda olduğunu savunan Canan Karatay, vücudu besinsiz bırakarak kilo vermenin çok sağlıksız olduğunu söylüyor. Bu şekilde verilen kiloların kısa zaman içinde geri alınacağını belirtiyor.

Ayrıca vücudun aç bırakılması sonucunda karaciğer ve pankreasta ciddi sorunlar oluşabileceğini de söylüyor.

Ramazan pidesi ölçülü yenmeli

Ramazan pidesi hepimizin en büyük zevklerinden, Ramazan sofralarının olmazsa olmazlarından. Canan Karatay Ramazan pidesinin sadece avuç içi büyüklüğünü geçmemesi gerektiğini söylüyor.

Özellikle sahurda peynir ve tereyağ ile tüketilecek küçük bir parça Ramazan pidesinin tokluğa faydası olacağını söylüyor.

Oruç ılık suyla açılmalı

Uzun süre boş kalan mideyi çok yormamak adı na oruç ılık suyla açılmalı ve yemeğe ev yapımı, ılık çorbayla başlanmalı diyor Canan Karatay. İftar süresince de mideyi yine yormamak adına, çok sıcak veya çok soğuk yiyecek içeceklerden kaçınılması için uyarıyor.

İşte iftar sofrasının olmazsa olmazları

Canan Karatay iftar sofrasında mutlaka cacık, salata, ayran, sulu ve zeytinyağlı yemekler olması konusunda uyarıda bulunuyor. 

Pilavsız olmaz diyenler için de bulgur pilavını öneriyor profesör. Ancak aşırıya kaçılmaması uyarısını da yapıyor.

İftar-Sahur arasındaki beslenme de çok önemli

Gün boyunca besinsiz kalan vücut için iftar-sahur arasındaki süreçte beslenmenin çok önemli olduğunu belirten Canan Karatay, bu süreçte ağır, şerbetli tatlılar tüketilmemesi gerektiğini söylüyor.

İftar-sahur arasındaki süreçte bol bol meyve tüketilmesi gerektiğini belirten Karatay, şekersiz, limonlu çay içilebileceğini de ekliyor.

Yayınlanma Tarihi: 2 Haziran 2017