Uzman Görüşlerine Göre Oluşturulan İdeal Bir İftar Sofrasında Neler Olmalı?

Uzman Görüşlerine Göre Oluşturulan İdeal Bir İftar Sofrasında Neler Olmalı?

Uzmanlar, Ramazan ayı boyunca değişen beslenme düzenine göre davranarak yapılan besin seçiminin; kilo almadan, sağlıklı şekilde Ramazan'ı geçirmek için çok önemli olduğunu belirtiyor. İşte uzman görüşlerine göre oluşturulan bir iftar menüsü:

1. Başlangıç Olarak Çorba

çorba

İftarda orucunuzu çorba ile açmak sağlığınız açısından büyük önem taşıyor. Yemeklerin öncesinde içilen çorba açlığınızı bastıracak. Böylece az az ve ara vererek yenilen yemek midenizi rahatsız etmeyecek.

En leziz çorba tarifleri için tıklayın.

2. Salata

salata

Yemeklerin yanında salata tüketmek oruçluyken susuzluğu daha az hissetmenizi sağlayacaktır.

En lezzetli salata tarifleri için tıklayın!

3. Sebze Yemekleri

sebze yemekleri

Sebze yemekleri kan şekerinizde ani değişiklikler yaratmayacaktır. Bu nedenle iftarda ve sahurda sebze yemeklerini tercih edebilirsiniz.

4. Az Yağlı Et Yemekleri

az yağlı et

Ramazan boyunca protein tüketimi de büyük önem taşıyor. Ancak et seçiminde yağdan uzak durmak gerekiyor. 1 ay boyunca değişen beslenme düzeni ile birlikte vücuda giren şeker ve yağ miktarları ani kilo değişimlerine neden olabiliyor ve bu değişim sonucunda kan yağlarında ve tansiyonda farklılıklar oluşabiliyor.

5. Bulgur Pilavı

bulgur pilavı

İftarda kan şekerinizin aniden yükselmemesi için pirinç, beyaz ekmek gibi glisemik indeksi yüksek olan gıdalar yerine bulgur, kepekli ekmek, kepekli makarna gibi posalı gıdaları tercih etmelisiniz.

Sofraların en sevilenlerinden Salçalı Bulgur Pilavı tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 31 Mayıs 2017